„All Right OK You Win”, czyli rzadkie koncertowe nagrania Elvisa Presley’a…

… i ich historia (Część 7)

JambalayaStory Po przerwie spowodowanej przez Święta Wielkanocne i niespodzianki, które z tej okazji udało mi się Wam zaprezentować na blogu, powracamy dzisiaj do naszego wtorkowego cyklu „All Right OK You Win” z rzadkimi koncertowymi nagraniami Elvisa Presley’a.
W dzisiejszej jego odsłonie utwór-symbol złotej ery rock’n’rolla, który w swoim repertuarze mieli chyba wszyscy najwięksi artyści tamtych czasów – Fats Domino, Brenda Lee a nawet Anna Jantar. Kto z Was odgadł już o jakim nagraniu mowa?
Tak. Mowa o ponadczasowym przeboju „Jambalaya”, którego historia oficjalnie sięga 13 czerwca 1952 roku. To tego dnia właśnie amerykański piosenkarz country i kompozytor, Hank Williams, zarejestrował wspomnianą piosenkę w studiu. Równo pół roku później, w grudniu 1952 roku, „Jambalaya” była już Numerem Jeden na amerykańskiej liście przebojów.
W powyższej wypowiedzi celowo użyłem stwierdzenia „oficjalnie” ponieważ przed kilkoma laty w książce „South to Louisiana: The Music of the Cajun Bayous” pojawiło się stwierdzenie by nie powiedzieć posądzenie o to, że Williams „ukradł melodię w 1952 roku i przekształcił ją na znaną na całym świecie 'Jambalaya (On The Bayou)„.
Autor publikacji, John Boven, podobieństwa dopatrzył się w zapomnianym dzisiaj utworze „Big Texas” z 1948 roku, którego pierwotną wersję zarejestrował Chuck Guillory and His Rhythm Boys. Piosenka została nagrana w języku francuskim i ukazała się na stronie B singla „Chère Petite”. Wokalistą we wspomnianym zespole był Julius „Papa Cairo” Lamperez, który rok później zarejestrował ten utwór po angielsku i… zatytułował go po prostu „Big Texas 2”.
Dzisiaj trudno rozsądzać na ile kompozycja „Big Texas” była dla Hanka Williamsa inspiracją lub też ile w piosence „Jambalaya” znalazło się z niej zapożyczeń (mniej lub bardziej świadomych). Jedno trzeba stwierdzić z całą stanowczością… „Big Texas” zostało zapomniane na kartach muzycznej historii a „Jambalay’ę” do dnia dzisiejszego śpiewa cały świat.
W latach siedemdziesiątych, podczas swoich koncertów, śpiewał ją także Elvis Presley. Łącznie na scenie wykonał ją (nigdy w całości) zaledwie pięć razy. Wszystkie wykonania miały miejsce pomiędzy rokiem 1975 a 1976.
Pierwsza wzmianka o publicznym wykonaniu przez Presley’a utworu „Jambalaya” pochodzi z marca 1975 roku. Piosenkarz wykonał ją 26 marca 1975 roku podczas wieczornego show w hotelu Hilton w Las Vegas pomiędzy utworami „Promised Land” i „Fairytale”. Podczas tego występu Elvis zaintonował także fragment piosenki „Alfie”.
Po raz kolejny przebój Williamsa Elvis włączył do swojego koncertowego repertuaru 4 maja 1975 roku w Lake Charles. Wykonał go podczas obu zagranych tego dnia koncertów. Podczas show o godzinie 14:30 Presley zaśpiewał „Jambalay’ę” tuż po „I Walk The Line” Johnny’ego Casha.
Pierwsze wykonanie z roku 1976 pochodzi z 17 marca. Elvis zaśpiewał wówczas opisywany przebój podczas występu w Johnson City.
Ostatni raz „Jambalaya” w wykonaniu Elvisa Presley’a wybrzmiała ze sceny 5 lipca 1976 roku w Memphis.
Wszystkie powyższe wersje przeboju „Jambalaya” są dostępne na różnych płytach – głównie bootlegowych z zapisami występów Elvisa.
My dzisiaj posłuchajmy jednego z najpopularniejszych wykonań tego nagrania. Oto Elvis Presley i jego wersja hitu „Jambalaya”:

„JAMBALAYA” – ELVIS PRESLEY (LIVE, LAKE CHARLES 4 MAJA 1975, ES)

(info: David Neale/Elvis In Concert/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29