Flaming Star – niezwykle autentyczna kreacja Presley’a

FLAMING STAR
– Niezwykle autentyczna kreacja Presley’a –
(część 16)
Mariusz Ogiegło

FlamingPoster Po ukończeniu szóstej próby muzycy przystąpili do nagrania skróconej i znacznie wolniejszej wersji utworu tytułowego. „Flaming Star (End Title)”, bo tak opisywana jest ona w dokumentach została zarejestrowana z myślą o finałowej scenie filmu. „Pierwsze podejście było tak bliskie ideałowi, że nie mogłem zrozumieć po co potrzebowali kolejnych prób”, pisał w swojej recenzji Piers Beagley. A oprócz wspomnianej Elvis zarejestrował jeszcze cztery! Ostatecznie w ścieżce dźwiękowej wykorzystano mix dwóch ostatnich podejść – kolejno piątego i czwartego. Cała kompozycja trwała niespełna pół minuty (dokładnie dwadzieścia dziewięć sekund)!

Flaming Star

Pierwsze pokazy filmu „Flaming Star” odbyły się w listopadzie 1960 roku. I to właśnie z nimi związanych jest kilka ciekawostek. Otóż, 23 listopada w Loyala Theater w Westchester w Kalifornii odbył się przedpremierowy pokaz szóstego filmu Presley’a. Zebrani w kinie widzowie mogli zobaczyć, a co ważniejsze, usłyszeć Elvisa wykonującego z ekranu tylko dwie piosenki – tytułową i „A Cane And A High Starched Collar”. Dwa dni później jednak, 25 listopada, na specjalnym próbnym pokazie w Academy Theater w Inglewood, wyświetlono wersję zawierającą wszystkie (!) cztery piosenki. Niestety. Potwierdziły się obawy Dona Siegela. Zaproszona publiczność zupełnie nie zaakceptowała sekwencji z dodatkowymi utworami a nawet, jak czytamy m.in. w broszurze dołączonej do płyty „Flaming Star” (FTD Label), wywołały one „sarkastyczny śmiech” na sali (w szczególności scena w której Elvis śpiewa balladę „Summer Kisses Winter Tears” siedząc z Indianami wokół ogniska paląc z nimi fajkę pokoju).

W odpowiedzi na tą reakcję widzów producenci „Flaming Star” zdecydowali się ostatecznie usunąć ze swojej produkcji kompozycje „Britches” oraz „Summer Kisses Winter Tears”. „Akcja ta pomogła zrobić z filmu bardziej wiarygodny western ku zadowoleniu zarówno reżysera Dona Siegela jak i Elvisa”.

Co ciekawe, ówczesna prasa jeszcze przez pewien czas informowała, że w swoim nowym filmie Elvis wykonuje – cztery a nie dwie piosenki! W artykule „Presley At The Top!”, który ukazał się pod koniec 1960 roku w podpisie pod zdjęciem piosenkarza można było przeczytać: „Elvis Presley w ‘Flaming Star’ jako półkrwi Indianin śpiewa cztery sensacyjne nowe piosenki”. Warto dodać w tym miejscu, że wykasowane sceny do dzisiaj nie ujrzały światła dziennego…

20 grudnia 1960 roku, na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia „Flaming Star” wszedł na ekrany kin w całych Stanach Zjednoczonych. Krajową premierę poprzedziła szeroko zakrojona medialna akcja promocyjna. W telewizji pojawiły się „trzy olśniewające Telewizyjne trailery” mające na celu zachęcić odbiorców do obejrzenia dramatu z udziałem Elvisa. Na potrzeby reklamowe przygotowanych zostało aż sześć różnych spotów! Dwa z nich trwały minutę, kolejne po dwadzieścia sekund i następne dwa po dziesięć. Podobne zapowiedzi pojawiły się także w stacjach radiowych w całym USA.
Ale na tym 20th Century Fox nie poprzestała… Jak wynika z archiwalnych materiałów pracownicy wydziału promocji skontaktowali się także z właścicielami lokalnych sklepów których zachęcali do eksponowania na wystawach akcesoriów związanych z Indianami i Dzikim Zachodem. W specjalnych listach zapraszali do wystawiania w oknach wystawowych zabawek ubranych w Indiańskie stroje, biżuterii i ubrań.
Osobne listy zostały wystosowane także do prezesów fanklubów Elvisa. Ci mieli zapraszać członków swoich klubów do kin na film oferując im jednocześnie specjalną fotografię (8x10cm) Presley’a z gitarą.
CDN.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29