„‚Love Me Tender’ – pierwsza filmowa rola Elvisa Presleya
LOVE ME TENDER
– Pierwsza filmowa rola Elvisa Presleya –
(część 3)
Mariusz Ogiegło
Akcja westernu rozpoczyna się w roku 1865, w chwili gdy niewielki oddział konfederatów pod wodzą wspomnianego wyżej Vence’a Reno dokonuje napadu na pociąg Unii. Żołnierze zamierzają potraktować skradzione pieniądze jako łupy wojenne. Ich plany krzyżuje jednak informacja o tym, że… wojna właśnie dobiegła końca.
Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy Vence wraca do domu. Jego pojawienie się w rodzinnych stronach zamiast spodziewanej radości wywołuje bowiem olbrzymie zaskoczenie i okazuje się szokiem dla wszystkich mieszkańców miasta. Powodem tych dziwnych reakcji okazuje się być krążąca od wielu miesięcy pogłoska o jego rzekomej śmierci, którą miał ponieść na polu bitwy.
Jak się wkrótce okazuje, ta nieprawdziwa informacja niesie za sobą jeszcze bardziej dotkliwe dla Vence’a konsekwencje. Po przekroczeniu progu rodzinnego domu dowiaduje się bowiem, że przekonany o jego śmierci Clint ożenił się z jego narzeczoną, Cathy.
Nie chcąc stawać na drodze do szczęścia swojemu młodszemu bratu (i nie mogąc pogodzić się z utratą swojej wielkiej miłości) Vence postanawia wyjechać na Zachód, zostawiając rodzinie znaczną część zrabowanych pieniędzy.
O swoich planach informuje bliskich podczas pikniku na którym niespodziewanie zjawiają się także major Kincaid oraz detektyw Siringo z agencji Pinkerton, którzy domagają się zwrotu skradzionego mienia… Koniec końców Vence oraz dwójka jego braci biorących udział w napadzie na pociąg – Ray i Brett, zostają aresztowani i postawieni przed sądem.
Hillbilly Cat w Hollywood
Główne role w nowym westernie 20th Century Fox otrzymała dwójka doświadczonych hollywoodzkich aktorów – Richard Egan (na zdjęciu z Elvisem) i Debra Paget. Elvisowi, który w tamtym czasie dla wielu mógł uchodzić za jego największą gwiazdę, przypadła w udziale zaledwie niewielka rola drugoplanowa – Clinta Reno.
Pierwotnie rola na tyle mała, że wielu znakomitych ówczesnych aktorów, takich jak chociażby Robert Wagner czy Jeffrey Hunter, przeszło obok niej zupełnie obojętnie.
Wątek najmłodszego z braci Reno został znacząco rozbudowany dopiero po zawarciu umowy z Elvisem – w sierpniu 1956 roku. „Podpisaliśmy kontrakt z Elvisem (na kwotę stu tysięcy dolarów) gdy tylko dowiedzieliśmy się, że jest on dostępny„, twierdził w jednym z wywiadów producent David Weisbart.
I co ciekawe, jeśli wierzyć wspomnieniom ówczesnej dziewczyny Presleya, June Juanico, słynny piosenkarz również bardzo niechętnie przystał na zagranie młodszego brata filmowego Vence’a Reno. Jego obawy miał bowiem budzić fakt, że kreowany przez niego bohater zostaje śmiertelnie postrzelony w ostatnich minutach filmu. Do przyjęcia roli miała przekonać go dopiero jego partnerka, wspomniana wyżej June Juanico, wyjaśniając mu, że to właśnie postaci, które spotyka tragiczny los zapadają w pamięci widzów najdłużej.
Wieść o tym, że Elvis pojawi się w obsadzie filmu „The Reno Brothers” obiegła media w połowie sierpnia. Fani byli zachwyceni. Piszący dla największych amerykańskich gazet dziennikarze zdecydowanie mniej (New York Times nazwał udział Presleya w produkcji czymś „pomiędzy fantasy a dramatem„).
Początek zdjęć zaplanowano na 22 sierpnia 1956 roku, tj. zaledwie kilka dni po zakończeniu przez Elvisa kolejnej kilkutygodniowej, intensywnej trasy koncertowej.
Wyjazd do Hollywood oznaczał dla Presleya nie tylko początek nowego rozdziału w jego spektakularnej karierze. Dla niego – jeszcze nie tak dawno pełniącego obowiązki biletera w Loews State Theater w Memphis i ukradkiem podglądającego na ekranie największe ikony kina, był przede wszystkim spełnieniem młodzieńczych marzeń. „Gdybym miał wskazać jedno miejsce, w którym mógłbym żyć – tylko jedno – a nie mógłby to być Graceland, wybrałbym Hollywood„, deklarował w jednym z późniejszych wywiadów wokalista.
Nic więc dziwnego, że wsiadając 16 sierpnia na pokład samolotu linii American Airlines odlatującego z Memphis do Los Angeles (w podróży Elvisowi towarzyszył jego kuzyn, Gene Smith), piosenkarz sprawiał wrażenie niezwykle przejętego i podekscytowanego.
Po wylądowaniu w Mieście Aniołów Presley zameldował się w otwartym pod koniec lat dwudziestych hotelu Knickerbocker (w pokoju 1016) mieszczącym się przy 1714 Ivar Avenue. Stamtąd udał się wprost do siedziby 20th Century Fox na swoje pierwsze spotkanie przedprodukcyjne i przymiarki kostiumów. Spotkanie zaplanowano na 20 sierpnia.
„Kiedy (Elvis, przyp. autor) przyjechał do Hollywood na zdjęcia próbne nie miałem jeszcze gotowych partii dialogowych do jego pierwszego filmu, 'Love Me Tender’„, opowiadał Hal Wallis. „Tak więc musiałem odesłać go z powrotem do Memphis a później wysłałem mu listy dialogowe, które w końcu udało mi się zdobyć od 20th Century Fox. Kiedy już byliśmy gotowi do rozpoczęcia nagrywania, Elvis przyjechał i okazało się, że zna na pamięć nie tylko swoją rolę ale też wszystkie pozostałe!„.
Na miejscu Elvis spotkał się również z pozostałymi członkami obsady, m.in Richardem Eganem, Mildred Dunnock, która wcieliła się w rolę matki owianych złą sławą braci Reno a także Jamesem Drury. „W 'Love Me Tender’ odgrywaliśmy z Richardem Eganem i Billem (Williamem) Campbellem kluczowe role starszych braci Elvisa„, opowiadał Drury w wywiadzie dla serwisu Medium.com „Elvis wykonał naprawdę świetną robotę jak na początkującego aktora. W rzeczywistości wydaje mi się, że w 'Love Me Tender’ był nawet lepszy niż w którymkolwiek późniejszym swoim filmie, a to przez to, że mógł pracować nad prawdziwą historią i wczuć się w prawdziwą dramatyczną sytuację„.
Aktor zapamiętał również, że kręcąc „Love Me Tender” Presley był żądnym wiedzy, szczerym młodzieńcem. „Chciał nauczyć się aktorstwa„, mówił. „Nieustannie wypytywał nas o różne ujęcia kamery i o to jak osiągnąć sukces na tym polu. A my dawaliśmy mu najlepsze możliwe rady jakie tylko mogliśmy„.
(CDN)
CZĘŚĆ 1 CZĘŚĆ 2 CZEŚĆ 3 CZĘŚĆ 4 CZĘŚĆ 5 CZĘŚĆ 6 CZĘŚĆ 7 CZĘŚĆ 8 CZĘŚĆ 9 CZĘŚĆ 10 CZĘŚĆ 11 CZĘŚĆ 12