„‚Love Me Tender’ – pierwsza filmowa rola Elvisa Presleya
LOVE ME TENDER
– Pierwsza filmowa rola Elvisa Presleya –
(część 8)
Mariusz Ogiegło
Długo wyczekiwany singiel z nagraniem „Love Me Tender” na stronie A oraz brawurowo zaśpiewaną balladą „Anyway You Want Me (That’s How I Will Be)” na odwrocie pojawił się w sklepach dopiero 28 września. I w ciągu zaledwie kilku dni stał się najlepiej sprzedającą się płytą w całych Stanach Zjednoczonych. „Ta płyta, która stała się przebojem zanim jeszcze została wydana, od tamtego czasu ustanowiła absolutny rekord wszechczasów jeśli chodzi o ilość sprzedanych egzemplarzy w ciągu pierwszego tygodnia„, donosił magazyn Billboard w cotygodniowej rubryce „Najczęściej kupowane w tym tygodniu” („This week best buys”). „Akceptacja na polach pop, country oraz rythm and blues jest całkowita, więc podobnie jak jego (Elvisa, przyp. autor) ostatnia płyta, również i ta powinna wkrótce dominować na listach we wszystkich trzech kategoriach. Lwią część uwagi zdobyło jak dotąd oczywiście 'Love Me Tender’ ale istnieją pewne przesłanki, że umieszczone na drugiej stronie 'Anyway You Want Me’ Rossa Junginckela również może jeszcze zabłysnąć„.
Rokowania Billboardu okazały się wyjątkowo trafne. Na początku listopada „Love Me Tender” dotarło bowiem do pierwszego miejsca na liście popularnego magazynu i nie opuszczało go przez kolejnych pięć tygodni. Podobny wynik filmowe nagranie Presleya osiągnęło również w zestawieniu Best Bets tygodnika Variety (choć, w odróżnieniu od Billboardu, ten na lidera typował zupełnie inną piosenkę). „Ta płyta Elvisa Presleya, podobnie jak inne jego krążki, to automatyczny przebój„, zanotowano w recenzji z 13 października 1956 roku. „Jednak 'Love Me Tender’, tytułowa piosenka z filmu 20th Century Fox, w którym debiutuje Presley, to materiał zupełnie odmienny dla tego piosenkarza. Tym razem stara się on śpiewać poprawnie brzmiącą balladę zamiast utworu w szaleńczym, porywającym stylu, który charakteryzował jego dotychczasowe wykonania. Rezultat nie jest co prawda zbyt powalający ale jego fani to zaakceptują. Na drugiej stronie Presley powraca do swojego normalnego stylu i to może być ten utwór, który wybije się na prowadzenie„.
Warto również dodać, że zgodnie z przewidywaniami Billboardu, ballada „Love Me Tender” została sklasyfikowana również na listach dedykowanych innym gatunkom muzycznym. Niedługo po premierze weszła między innymi na listę przebojów rythm’n’bluesowych, na której zajęła (!) trzecie miejsce! Podobnie z resztą jak w zestawieniu przebojów muzyki country.
Poza granicami USA singiel nie odnosił już tak spektakularnych sukcesów. W Wielkiej Brytanii, na tamtejszej Oficjalnej Liście Przebojów, „Love Me Tender” zadebiutowało 13 grudnia 1956 roku na miejscu dziewiętnastym, z którego na początku nowego roku (notowanie z 3 stycznia 1957 roku) awansowało na pozycję jedenastą (spędziło na niej dwa tygodnie).
Również poza pierwszą dziesiątką filmowy przebój Elvisa znalazł się na innej brytyjskiej liście – sporządzanej przez pismo muzyczne Record Mirror (miejsce dwunaste) a także na listach w Zachodnich Niemczech (miejsce szesnaste w zestawieniu Musicmarkt) oraz Austrii (pozycja dziesiąta).
Te wyraźnie słabsze wyniki nowego singla Elvisa wynikały głównie z tego, że w tamtym czasie poza granicami Stanów Zjednoczonych zjawisko rock’n’rolla nie było jeszcze tak powszechne. W zasadzie dopiero „raczkowało„, jak można było przeczytać w niektórych opracowaniach. Podobnie jak znajomość reprezentujących go artystów.
Dla wielu słuchaczy bowiem, najpopularniejszym artystą rock’n’rollym był wówczas nadal Bill Halley. Elvis natomiast nie zdążył sobie jeszcze w pełni „ugruntować pozycji” w Europie. Sytuacja ta miała się diametralnie zmienić w ciągu kilku następnych miesięcy…
6 lutego 1957 roku, tj. zaledwie cztery miesiące po premierze pierwszego filmowego singla Elvisa, wytwórnia RCA Victor ogłosiła, że krążek sprzedał się w imponującym nakładzie dwóch milionów i trzystu tysięcy egzemplarzy! Lepszy wynik osiągnął tylko wydany w tym samym roku singiel z nagraniami „Hound Dog” i „Don’t Be Cruel”, który rozszedł się w ilości trzech milionów dwustu tysięcy kopii. Nawet uznawany za przełomowy „Heartbreak Hotel” nie zdołał osiągnąć podobnego rezultatu (szacuje się, że sprzedał się w ilości milion sześćset tysięcy egzemplarzy).
Obecnie sprzedaż singla z nagraniem „Love Me Tender” przekroczyła trzy miliony egzemplarzy a samo wydawnictwo zyskało status potrójnie platynowej płyty.
CDN.
CZĘŚĆ 1 CZĘŚĆ 2 CZEŚĆ 3 CZĘŚĆ 4 CZĘŚĆ 5 CZĘŚĆ 6 CZĘŚĆ 7 CZĘŚĆ 8 CZĘŚĆ 9 CZĘŚĆ 10 CZĘŚĆ 11 CZĘŚĆ 12