Najwspanialszy czas w roku… z Elvisem
Historie gwiazdkowych przebojów króla rock’n’rolla
(Część 4)
Choć w tym roku za oknami aura wyjątkowo nie świąteczna i nie zimowa to ciężko sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez tej piosenki…
„Winter Wonderland” od lat zaliczana jest do kanonu nagrań gwiazdkowych choć tak naprawdę … nie do końca nim jest. Kompozycja Richarda Bernharda Smitha (tekst) i Felika Bernarda (muzyka) z 1934 roku jest bowiem opowieścią o parze, która w trakcie romantycznego spaceru zachwyca się urokami zimowego krajobrazu. Młodzi ludzie podziwiają piękne widoki („W uliczce błyszczy śnieg. Piękny widok. Jesteśmy szczęśliwi tej nocy chodząc po zimowej krainie„) i bawią się na śniegu („Na łące możemy zbudować bałwana„). A po powrocie do domu wciąż pragną cieszyć się sobą – „później będziemy spiskować śpiąc przy kominku. Nieustraszeni mając plany, które stworzyliśmy idąc przez zimową krainę„.
W tekście utworu, do którego napisania inspiracją był pokryty śniegiem Central Park w Honesdale (rodzinnym mieście Richarda Smitha), nie pojawia się ani jedno zdanie dotyczące Świąt Bożego Narodzenia.
Mimo to piosenka stała się przebojem, który doczekał się dziesiątek interpretacji. Szacuje się, że do dzisiaj, że „Winter Wonderland” zaśpiewało i nagrało ponad dwustu różnych artystów! Wśród nich znaleźli się m.in Bing Crosby, Dean Martin, Doris Day, Dolly Parton i Kenny Rogers, Frank Sinatra, Tonny Bennett, Michael Buble, Robbie Williams i wielu wielu innych.
WINTER WONDERLAND RICHARD HIMBER & HOTEL RITZ-CARLTON ORCHESTRA (Pierwsze nagranie z 1934. POSŁUCHAJ!)
Pierwotna wersja została zarejestrowana w roku 1934 na zakończenie sesji Richarda Himbera i jego Hotel Ritz-Carlton Orchestra (a dokładnie, jak głosi historia, w czasie, który pozostał muzykom do zakończenia sesji). Słysząc to wykonanie, kierownictwo wytwórni RCA dla której odbywały się nagrania, zaproponowało zorganizowanie dodatkowej sesji w trakcie której ponownie pochylono by się nad tą kompozycją. Tym razem już z udziałem dodatkowych instrumentalistów.
W latach trzydziestych i czterdziestych, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia, „Winter Wonderland” Richarda Himbera stało się jednym z ulubionych tematów muzycznych nadawanych przez ówczesne stacje radiowe.
Tydzień po Himberze zimową kompozycję włączył do swojego repertuaru Guy Lombardo. A po nim kolejni wielcy ówczesnej sceny muzycznej.
WINTER WONDERLAND – DARLENE LOVE (Nagranie z LP „A Christmas Gift For You”, 1963. POSŁUCHAJ!)
W maju 1971 roku dołączył do nich również Elvis Presley, który zarejestrował ją na potrzeby swojego drugiego albumu gwiazdkowego. Jego interpretacja znacznie odbiegała od dotychczasowych. Była świeża (choć melodycznie zbliżona do wykonania Darlene Love z płyty „A Christmas Gift For You” z 1963 roku), dynamiczna i przepełniona energią starego dobrego rock’n’rolla.
Niefortunnie jednak, w tamtym czasie, piosenkarz zaczynał powoli tracić zapał do nagrywania na nowo starych piosenek. Z tego też powodu nie dość, że nie potrafił wczuć się w zimowy przebój to pomiędzy kolejnymi próbami pokusił się nawet o stwierdzenie: „nienawidzę 'Winter Wonderland’„.
Dodatkowo całą sytuację miał spotęgować telefon od jego żony, Priscilli, która zadzwoniła do studia (i tym samym oderwała go od nagrań) tylko po to by zapytać gdzie znajduje się latarka ponieważ w całym domu jest awaria prądu.
Rozbawiony tą sytuacją ale i podirytowany przerwanymi pracami nad utworem Presley na krótko przed siódmym podejściem zwrócił się do osób zebranych w studiu: „Wielebny Joe Esposito wygłosi teraz kilka inspirujących słów„.
WINTER WONDERLAND – ELVIS PRESLEY (Nagranie z LP „Elvis Sings The Wonderful World Of Christmas”, 1971. POSŁUCHAJ!)
„Winter Wonderland” w wykonaniu Elvisa, w październiku 1971 roku, trafiło na płytę „Elvis Sings The Wonderful World Of Christmas”.
Wiele lat później, w roku 2008, na potrzeby płyty „Elvis Duets” zarejestrowano jego nową wersję, która ukazała się na wspomnianym wydawnictwie jako nagranie dodatkowe.
- Na kolejną część cyklu „Najwspanialszy czas w roku… z Elvisem” zapraszam Was gorąco już w najbliższy wtorek, 24 grudnia.
(Opracowanie: Mariusz Ogiegło. Źródła: David Neale/Tekstowo.pl/Wikipedia/KeithFlynn)