Najwspanialszy czas w roku… z Elvisem

Historie gwiazdkowych przebojów króla rock’n’rolla
(Część 5)

Tak jak nie mogłem rozpocząć naszego grudniowego cyklu inaczej niż od przybliżenia historii mojej ulubionej „Here Comes Santa Claus (Right Down Santa Claus Lane)” tak nie wyobrażam sobie by zakończyć go w inny sposób niż ten…
Cicha noc, święta noc. Pokój niesie ludziom wszem, a u żłóbka Matka Święta czuwa sama uśmiechnięta nad dziesiątka snem„. Tak będziemy śpiewać już za kilka godzin siedząc w gronie rodzinnym przy wigilijnym stole czy też później, zgromadzeni w kościołach na tzw. Pasterce.
Bo ta magiczna, święta noc, o której opowiada jedna z najpiękniejszych kolęd świata, jest właśnie dzisiaj…

SILENT NIGHT – EDISON MALE QUARTET (Jedno z pierwszych nagranych wykonań, 1905. POSŁUCHAJ!)

Po polsku „Cicha noc”, po angielsku „Silent Night” a w oryginale „Stille Nacht”. Bo pod takim właśnie tytułem powstał ten wyjątkowy utwór. Według ostatnich przekazów, pochodzących z roku 1995 roku, wynika że jego historia sięga jeszcze początków dziewiętnastego wieku. Wówczas to bowiem, w roku 1816, młody ksiądz, ojciec Joseph Mohr, przybył do liczącej sobie zaledwie kilka tysięcy mieszkańców (obecnie nieco ponad pięć i pół tysiąca) austriackiej wioski Oberndorf w Salzuburgu. Według niektórych źródeł, duchowny miał już wówczas napisany tekst „Stille Nacht”, który na krótko przed Wigilią Bożego Narodzenia zaprezentował organiście z pobliskiej wioski Arnsdorf, Franzowi Gruberowi, prosząc go jednocześnie o skomponowanie do niego melodii. Ten przychylił się do prośby księdza i zaaranżował prostą melodię na gitarę należącą do działającego w jego parafii chóru kościelnego.

W nocy, 24 grudnia 1818 roku, podczas uroczystej Pasterki odprawianej w niewielkim kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Oberndorf (na zdjęciu), wspólna kompozycja księdza Josepha Mohra i organisty Franza Grubera wybrzmiała publicznie po raz pierwszy.

Czterdzieści jeden lat później, w roku 1859, ksiądz John Freeman jako pierwszy przełożył „Stille Nacht” na język angielski. Do dzisiaj kolędę przetłumaczono na co najmniej sto czterdzieści różnych języków. W tym na język polski.

CICHA NOC – KRZYSZTOF KRAWCZYK (POSŁUCHAJ!)

Historia „Cichej nocy” mogłaby spokojnie posłużyć za scenariusz hollywoodzkiego filmu. Nie tylko bowiem okoliczności jej powstania były niezwykłe i magiczne lecz także późniejsze wydarzenia z nią związane. Warto w tym miejscu cofnąć się chociażby do wyjątkowych chwil, które miały miejsce w trakcie Pierwszej Wojny Światowej. Wówczas to, na czas Świąt Bożego Narodzenia, ogłoszono rozejm a z okopów w świat popłynęły właśnie słowa opisywanej kolędy… W trzech różnych językach jednocześnie – francuskim, angielskim i niemieckim.

„Cichą noc” przez dziesięciolecia śpiewali wszyscy. Także najwięksi, światowej sławy artyści, do których zaliczali się m.in Frank Sinatra, Dean Martin, Jim Reeves, Fats Domino, Shakin’ Stevens, Michael Buble, Beyonce i wielu, wielu innych których nie sposób wymienić w tak krótkim tekście.

SILENT NIGHT – PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ (Fragment filmu) 

We wrześniu 1957 roku dołączył do nich również Elvis Presley, który swoją wersję zarejestrował w studiu Radio Recorders w towarzystwie doskonałego pianisty Dudleya Brooksa oraz kwartetu The Jordanaires i sopranistki, Millie Kirkham.
Jego wykonanie, zarejestrowane po dziewięciu podejściach, zostało wydane w połowie października na legendarnym już dzisiaj longplayu „Elvis’ Christmas Album”.

Równo dziesięć lat później, w roku 1967, „Silent Night”, podobnie jak i dziesięć innych nagrań Presleya (w tym: „Here Comes Santa Claus”, „Blue Christmas”, „O Little Town Of Bethlehem”, „I’ll Be Home For Christmas”, „I Believe”, „If Every Day Was Like Christmas”, „How Great Thou Art” i „His Hand In Mine”), użyto w specjalnym programie radiowym. Półgodzinne słuchowisko „Season’s Greetings From Elvis”, w niedzielę 3 grudnia 1967 roku, wyemitowało ponad dwa tysiące rozgłośni radiowych w całych Stanach Zjednoczonych.
Na jego zakończenie, Elvis zwrócił się do swoich słuchaczy słowami: „Dziękuję za wysłuchanie. Chciałbym życzyć Wam wesołych świąt Bożego Narodzenia i wspaniałego Nowego Roku„.

SILENT NIGHT – ELVIS PRESLEY (Nagranie z programu radiowego „Season’s Greetings From Elvis”, 1967. POSŁUCHAJ!)
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD ELVISA (Pełna wersja nagrania do programu radiowego z 1967 roku. POSŁUCHAJ!)

A ja dołączając się do Elvisa, pragnę dzisiaj, wszystkim Wam – czytelnikom i sympatykom naszego bloga oraz wszystkim fanom Elvisa Presleya życzyć wspaniałych, niezwykłych, magicznych Świąt Bożego Narodzenia. Radosnego przeżywania tego niezwykłego czasu w gronie najbliższych, wypoczynku od codziennych obowiązków i trosk. A pod pięknie udekorowanymi choinkami niech każdy z Was znajdzie swój wymarzony podarunek.
Spokojnych, zdrowych i bezpiecznych Świąt!

Mariusz Ogiegło

(Opracowanie: Mariusz Ogiegło. Źródła: David Neale/Tekstowo.pl/Wikipedia/KeithFlynn)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29