KSIĄŻKA: „Wszystkie płyty króla”

ELVIS. WSZYSTKIE PŁYTY KRÓLA
– Pierwsza polska dyskografia króla rock’n’rolla –

„Elvis. Wszystkie płyty króla” to historia wszystkich płyt długogrających legendarnego króla rock’n’rolla, Elvisa Presleya, zrealizowanych przez wytwórnię RCA za życia piosenkarza.
Każdy rozdział to osobna historia pełna faktów, anegdot, wspomnień osób zaangażowanych w powstawanie opisywanych albumów, zakulisowych historii i imponujących statystyk.

  CZĘŚĆ I 1956 – 1966

Pierwsza część „Wszystkich płyt króla” ukazała się w sprzedaży w październiku 2020 roku.
Książka koncentruje się na latach 1956 – 1966. Czytelnik otrzymuje w niej okazję prześledzenia fonograficznej kariery Elvisa Presleya od chwili wydania przez RCA Victor jego debiutanckiego longplaya (ale nie tylko ponieważ autor zabiera swoich czytelników także do studia SUN i odsłania przed nimi kulisy pierwszych sesji Presleya) poprzez pełne sukcesów lata pięćdziesiąte aż do momentu zrealizowania longplaya „Paradise, Hawaiian Style” będącego ścieżką dźwiękową pod tym samym tytułem.

REAKCJE NA KSIĄŻKĘ

Szanowny Panie, 

Dziękuję za książkę Wszystkie płyty króla, którą przekazał mi Pan przez Jacka. Przeczytałem ją z wielką przyjemnością. 

Jestem po wrażeniem pracy kronikarskiej i kolekcjonerskiej, którą Pan wykonał. Wiele smacznych kąsków pozostanie w mojej pamięci. 
Gratuluję i jeszcze raz dziękuję

Z poważaniem i najlepszymi życzeniami
Andrzej Olechowski


… ale przysłał mi dżentelmen, którego nazwiska teraz nie pamiętam, przysłał mi książkę, w której opisuje longplay po longplayu nagrania Elvisa Presleya – czyli ma Pan longplay, nagrany tu i tu, wtedy i wtedy, taki kontekst, tacy ludzie grali, tacy towarzyszyli, takie były anegdoty. Coś fantastycznego! I ja przy tej okazji przesłuchałem połowę dyskografii Presleya, jak sobie przeglądałem tamtą książkę i on był zachwycający proszę Pana
(Andrzej Olechowski o książce „Wszystkie płyty króla” w radiu Tok.FM w audycji „Goście Passenta”)


… ale się rozpisałem. Mam nadzieję, że z pożytkiem dla autora oraz czytelników tej świetnej pod względem profesjonalizmu treści, ale i też dobrego pióra jedynej tego rodzaju pozycji bibliofilskiej na naszym rodzimym rynku wydawniczym. Śmiem pokusić się o twierdzenie, iż drugiej takiej (na polskim rynku wydawniczym) może już nigdy nie być. Komu, by się chciało pisać o zawiłościach, didaskaliach związanych z płytami, które ukazały się ponad 50 (słownie: pięćdziesiąt) lat temu ? Tymczasem jest ktoś taki i znamy go z tej strony już od lat. To fachman, pasjonat jedyny w swoim rodzaju i jemu się po prostu chce (brawo). Pomimo nie do końca doceniania go (?) przez niektóre grupy zrzeszające fanów elvisowych w mediach społecznościowych.
Promując wiedzę i pamięć o Wielkim artyście, postaci i ikonie światowej kultury, show biznesu udowadnia jak spełniając się w tej kwestii można realizować swoje marzenia.
Wspominam o tym, bo wiem, iż jednym z nich było napisanie książki i wydanie jej. Tymczasem to już druga, acz najważniejsza, bo opowiadająca o tym wszystkim co zostało odnotowane w annałach światowego przemysły płytowego. W najmniej kilku przypadkach zgłoskami złotymi, platynowymi czy muli platynowymi w postaci sprzedanych nakładów płyt.
Właśnie w przypadku Elvisa Presleya historia z nimi związana zdaje się nie mieć końca, bo ciągle wiele z nich jest wznawianych odnajdując miejsce w kolekcjach, na półkach ludzi, którzy doskonale wiedzą jak wartościowe jest to co ten człowiek po sobie pozostawił.
Autor książki „Elvis – Wszystkie Płyty Króla”, Mariusz Ogiegło opowiada nam o nich wszystkich za co serdecznie i szczerze dziękuję, a tak osobiście po prostu gratuluję
(fragm.recenzji Macieja Nowakowskiego-Woźniaka, D.J.-Maciek!)

Dotychczas powstało wiele publikacji opisujących twórczość króla rock’n’rolla, Elvisa Presleya. Ale niewątpliwie książka ‚Elvis. Wszystkie płyty króla’ napisana przez Mariusza Ogiegło z Tomic, to lektura obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli artysty. Nawet dla tych, którzy przeczytali już wszystko, co było dostępne do tej pory.
Jest to również skarbnica wiedzy dla tych, którzy zapoznają się z płytami króla oraz ogólnie zainteresowanych muzyką z czasów w których Elvis tworzył. Wbrew pozorom nie jest to typowa dyskografia zawierająca tylko opisy czy recenzje poszczególnych płyt. Autor potraktował temat bardzo wszechstronnie, opisując tło historyczne powstania każdego albumu i nawiązując do muzyki, która była wówczas na topie. Zebrał informacje o tym, jak tworzone były kolejne płyty oraz wypowiedzi ludzi pracujących przy ich produkcji, muzyków grających dla Elvisa i autorów wykonywanych przez niego piosenek„.
(Edyta Łapkowska w artykule „Sentymentalna podróż w świat muzyki Elvisa. Prosto z… Tomic”. Infokropka.pl)

KSIĄŻKA „ELVIS. WSZYSTKIE PŁYTY KRÓLA” DOSTĘPNA JEST W FORMIE ELEKTRONICZNEJ (E-BOOK) i TRADYCYJNEJ DRUKOWANEJ NA STRONIE WYDAWNICTWA MY BOOK!

CZĘŚĆ II (1966 – 1977)
Druga część „Wszystkich płyt króla”, która wydana została 13 kwietnia 2022 roku skupiać będzie się na latach 1966 – 1977.
Kontynuacja książki rozpoczyna się w miejscu, w którym Elvis Presley zdecydował się zawalczyć o bardziej ambitny materiał i o swoją karierę, której o mało nie zaprzepaścił występując w hollywoodzkich filmach.
Autor odsłania więc przed Czytelnikami kulisy powstania nagrodzonego Grammy albumu „How Great Thou Art”, zabiera ich na plan programu telewizyjnego stacji NBC z 1968 roku a także na widownie największych sal koncertowych w USA – do Las Vegas, Nowego Jorku, na Hawaje i do Memphis, gdzie Elvis święcił tryumfy po wznowieniu swojej działalności koncertowej w 1969 roku.
Opowieść kończy się za murami Graceland, w pokoju zwanym dzisiaj Jungle Room, w którym Presley dokonał swoich ostatnich w życiu nagrań studyjnych.
Podobnie jak w pierwszej części, każdy rozdział pełen jest wspomnień osób zaangażowanych w powstawanie poszczególnych płyt.

KSIĄŻKA „ELVIS. WSZYSTKIE PŁYTY KRÓLA 1966 – 1977” DOSTĘPNA JEST W FORMIE ELEKTRONICZNEJ (E-BOOK) i TRADYCYJNEJ DRUKOWANEJ NA STRONIE WYDAWNICTWA MY BOOK!

KUP TUTAJ!


13 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *