Wakacyjne pocztówki od… Elvisa

Wakacyjne pocztówki od… Elvisa
Część 1
„Blue Hawaii”

Temu etapowi kariery Elvisa Presleya Baz Luhrmann poświęcił w swoim najnowszym filmie nieco ponad dwie minut. W rzeczywistości przygoda legendarnego króla rock’n’rolla z Hollywood trwała ponad dekadę.
Nakręcone w latach 1956 – 1969 filmy fabularne z udziałem Presleya można kochać lub nienawidzić (lub mieć do nich zupełnie obojętny stosunek). To już rzecz gustu i temat na oddzielny artykuł.
Ten dzisiejszy będzie jednak o czymś innym…

Zdecydowaną większość filmów Elvisa zrealizowanych w latach sześćdziesiątych stanowiły rozśpiewane komedie romantyczne. Nie było to może najwyższej klasy kino ale produkcje te jak żadne inne potrafiły zabrać widza w najbardziej malownicze miejsca na ziemi. To dzięki nim nie wychodząc z domu mogliśmy znaleźć się na Hawajach czy w słonecznym Meksyku.
Podobnie jak nagrane do nich piosenki.

Pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji z wolna dobiega końca. Pomyślałem więc, że fajnie byłoby podtrzymać tą wakacyjną atmosferę i przypomnieć te najbardziej słoneczne i wakacyjne przeboje (i ich historię) z filmów Elvisa.
Powiedzmy, co tydzień kolejny utwór. Przy czym – nie będzie to lista najważniejszych, najbardziej uznanych przez krytyków etc piosenek. To będzie lista tych filmowych utworów, które mnie osobiście najbardziej kojarzą się wakacjami.

Na początek jednak klasyk.

Piosenkę „Blue Hawaii” mało kto kojarzy dzisiaj z kimkolwiek innym jak tylko z Elvisem. W rzeczywistości jednak tę romantyczną kompozycję Lee Robin i Ralpha Raingera na długo przed Presleyem zarejestrował Bing Crosby. W jego wykonaniu wybrzmiała ona w ścieżce dźwiękowej filmu „Waikki Wedding” z 1937 roku.

BLUE HAWAII – BING CROSBY (Z FILMU „Waikki Wedding”, 1937)

Elvis nagrał swoją wersję 22 marca 1961 roku w hollywodzkim studiu Radio Recorders. W nagraniu towarzyszył mu zespół w składzie Hank Garland, Scotty Moore i Hilmer J.Tiny Timbler na gitarach, Bob Moore na basie, D.J.Fontana, Hal Blaine i Bernie Mattinson na perkusji, Floyd Cramer i Dudley Brooks na pianinie, George Fields na harmonijce, Homer 'Boots’ Randolph na saksofonie, Alvino Rey na steel guitar oraz Bernie Lewis i Fred Tavares na ukulele. Akompaniament wokalny zapewniły połączone grupy The Surfers i The Jordanaires. 

Wybrane na wersję master podejście siódme zostało zrealizowane na płycie długogrającej pod tym samym tytułem – „Blue Hawaii”. W filmie natomiast, tytułowa ballada pojawiła się podczas napisów początkowych. Wykonujący ją Presley nie pojawia się jeszcze wówczas na ekranie. Zamiast niego twórcy filmu ukazują widzom bajeczne krajobrazy wysp hawajskich, na których rozgrywać się będzie akcja filmu.

BLUE HAWAII – ELVIS PRESLEY (Z FILMU „Blue Hawaii”, 1961)

Choć powyższa wersja wydaje się być tą najpopularniejszą, warto pamiętać, że dwanaście lat później, w styczniu 1973 roku Elvis ponownie nagrał „Blue Hawaii”. Tym razem utwór zarejestrowano na krótko po historycznym satelitarnym koncercie „Aloha From Hawaii”. Wykonanie to wraz z czterema innymi zarejestrowanymi tego wieczora utworami zostało wmontowane do amerykańskiej wersji programu.

BLUE HAWAII – ELVIS PRESLEY („Aloha From Hawaii”, 1973)

Jeśli macie jakieś propozycje na kolejny odcinek naszego nowego cyklu, dajcie znać w komentarzach pod poniższym postem lub w mediach społecznościowych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29