MARCIN SONNENBERG

„Od zawsze pamiętam inspirację Elvisem…” – rozmowa z Marcinem Sonnenbergiem w przeddzień premiery płyty
O Elvisie Presleyu, muzycznych inspiracjach i debiutanckiej płycie zespołu Krecia Robota z Marcinem Sonnenbergiem rozmawia Mariusz Ogiegło

MarcinPaulaMariusz Ogiegło: Jutro koncert promujący debiutancką płytę „Hej nie bój się” grupy Krecia Robota, w której występujesz. Zanim jednak o niej porozmawiamy chciałbym zapytać Cię o początki Twojej przygody z muzyką. Kiedy po raz pierwszy zacząłeś grać na instrumentach klawiszowych? Skąd (od jakich artystów) czerpałeś inspiracje?
Marcin Sonnenberg: Grać na fortepianie zacząłem w wieku 7 lat w szkole muzycznej, a na klawiszach pod koniec podstawówki i w liceum w pierwszych zespołach. Od zawsze pamiętam inspirację Elvisem, Beatlesami i Stonesami. Ta wielka trójka do dziś jest dla mnie najważniejsza. Są tez inne fascynacje, np. muzyka fortepianowa tj. Ragtime, Boogie Woogie oraz muzyka Chopina – na początku liceum przygotowywałem się nawet do startu w konkursie Chopinowskim w Getyndze (1990 rok, przyp.autor).
Mariusz Ogiegło: Często można było Cię spotkać na spotkaniach fanklubu Elvisa Presleya w Krakowie. Jesteś także współtwórcą doskonałego zespołu ELVIS BROTHERS wykonującego utwory z repertuaru króla. Skąd pomysł na taki zespół? Jaką rolę odgrywał (odgrywa) ten artysta w Twoim życiu? Kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda z tym artystą?
Marcin Sonnenberg: Już wspomniałem Elvisa znam odkąd sięgam pamięcią. Poznałem Go dzięki ojcu, który miał płyty i słuchał Elvisa. Elvis, z różnym natężeniem towarzyszył i towarzyszy mi do dziś. Poniekąd dzięki zainteresowaniu Nim poznałem swoją żonę, czyli jest dla mnie bardzo ważny. Pomysł na zespół Elvis Brothers zrodził się po spotkaniu ze Stevem Cwiklińskim, który jest najlepiej śpiewającym Elvisa gościem jakiego spotkałem. Samym śpiewem bije na głowę wszystkich polskich Elvisów, chociażby za względu na oryginalny angielski.
Mariusz Ogiegło: Formacja Krecia Robota. Czy mógłbyś opowiedzieć nam coś więcej o zespole, osobach, które go tworzą, repertuarze, który wykonujecie? Czy np. fan muzyki Elvisa, który pójdzie na Wasz koncert znajdzie coś dla siebie?
Marcin Sonnenberg: Krecią Robotę tworzą ludzie o różnych fascynacjach i zainteresowaniach muzycznych. Owocuje to repertuarem w połowie coverowym a w połowie autorskim, tak jak nasza nowa płyta. Covery nie są kopiami lecz własnymi wersjami bliższymi lub dalszymi od oryginału. Fan Elvisa lubiący muzykę amerykańska w ogóle i otwarty na coś poza Elvisem na pewno znajdzie coś dla siebie w tym zespole-mamy w repertuarze klika piosenek Króla. Osoby fanatyczne i zamknięte, wpatrzone tylko w Elvisa tzn. oczekujące kopii oraz imitacji wyglądowej i show Elvisa raczej nie będą zadowolone.
krecia2
Mariusz Ogiegło: Jak mówiłem wcześniej, jutro koncert promujący Waszą nową płytę. Powiedz kilka słów o niej. Jaka będzie? Czyje wpływy (jakich muzyków, zespołów) będzie słychać na tym albumie?
Marcin Sonnenberg: Jak już powiedziałem połowa to covery a połowa nasze kompozycje – instrumentalne i wokalne (po polsku). Są utwory Elvisa (All shook up w wersji akustycznej), Boba Dylana i Rolling Stonesów wszystko we własnych opracowaniach. Płyta jest bardzo zróżnicowana, co dla jednych jest zaletą a dla innych wadą. Dużo akustycznych brzmień, ale też dużo elektrycznej gitary. Są także goście: dwaj saksofoniści jazzowy i popowy oraz bluesowy harmonijkarz. Trzeba posłuchać i samemu ocenić.
Mariusz Ogiegło: Płyta „Hej nie bój się” jeszcze nie została wydana a już odnosi pierwsze sukcesy na lokalnym rynku. Jedna z piosenek wkrótce ukarze się wśród propozycji do alternatywnej listy przebojów Radia Kraków. Powiesz nam, który to utwór i jak można mu pomóc dostać się na szczyt tego zestawienia?
Marcin Sonnenberg: To molowy blues „Cold shot”. Pomóc można głosując na adres listy alternatywnej (informacje na stronie radia Kraków), podając pierwszą piątkę. Zapraszam do głosowania i proszę o wsparcie.
Mariusz Ogiegło: Ostatnimi czasy dużo koncertujesz. Jutro koncert promujący nowy album. Gdzie się odbędzie? A gdzie w najbliższym czasie będzie można usłyszeć zespół Krecia Robota bądź inny, w którym grasz?
Marcin Sonnenberg: Koncert promujący nowa płytę: Qubus Hotel Jazzclub Milestone 3.12.2011 r. Kraków g.21.00. Zapraszam. W planach mamy kręcenie teledysku do jednego z naszych utworów. No i koncerty o których przeczytacie na naszej stronie: www.kreciarobota.com.pl.
Mariusz Ogiegło: W przyszłym roku, w sierpniu przypada 35. rocznica śmierci Elvisa Presleya. Czy planujesz jakiś koncert z tej okazji?
krecia4
Marcin Sonnenberg: Na pewno, ale szczegóły zależą od krakowskiego fan klubu Elvisa. Razem ze Stevem planujemy pojawić się 6 stycznia w Dworku Białoprądnickim, a co do sierpnia zobaczymy ….
Mariusz Ogiegło: Dziękuję Ci za tą rozmowę. Życzę samych sukcesów w dalszej drodze artystycznej i wyprzedania całego nakładu Waszej nowej płyty.
Marcin Sonnenberg: Dziękuje bardzo.

* Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub części wywiadu na innych stronach internetowych bez zgody autora-zabronione!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *