„All Right OK You Win”, czyli rzadkie koncertowe nagrania Elvisa Presley’a…

… i ich historia. (Część 5)

Ashville Jak co tydzień we wtorek także i dzisiaj przyjrzymy się (i przysłuchamy) kolejnemu rzadkiemu koncertowemu nagraniu Elvisa Presley’a. Nie ukrywam, że tym razem jest to jedno z moich ulubionych koncertowych wykonań i… za każdym razem gdy go słucham czuję pewien niedosyt, że Elvisa zaśpiewał tylko tak krótki fragment…
Ale po kolei. Piosenka o której dzisiaj chciałbym napisać to „Turn Around Look At Me” skomponowana na początku lat sześćdziesiątych Jerry’ego Neil Cappeharta, amerykańskiego autora i menedżera, współtwórcy takich klasyków jak „Summertime Blues” czy „C’mon Everybody”.
W roku 1961 balladę po raz pierwszy zarejestrował i wydał na singlu wokalista country (znany także ze swojej współpracy z Elvisem Presley’em) Glen Campbell. Jego wersja dotarła do zaledwie sześćdziesiątej drugiej pozycji na liście HOT 100 Magazynu Billboard. Zdecydowanie lepiej jednak utwór poradził sobie w rankingu Adult Contemporary. W tym zestawieniu bowiem piosenka uplasowała się na wysokim miejscu piętnastym.
Rok po Campbellu po „Turn Around Look At Me” sięgnęła grupa The Letterman. Zespół wydał kompozycję na singlu ale strona B singla, „How Is Julie?”, okazała się znacznie większym sukcesem. Strona A dotarła do miejsca piątego na liście Billboardu Bubbling Under Hot 100 Singles (w tym zestawieniu umieszczano co tydzień najpopularniejsze single której jeszcze nie dostały się do głównego rankingu HOT 100).
W roku 1964 ukazał się kolejny singiel z kompozycją Cappeharta. Tym razem swoją wersję przedstawiła grupa Bee Gees i co ciekawe… ich wykonanie nie weszło na żadną listę przebojów!
Największe sukcesy „Turn Around Look At Me” odniosło w roku 1968 kiedy to grupa The Vouges wydała ją na swoim singlu. Wówczas to nagranie dotarło do siódmej pozycji w zestawieniu HOT 100 Billboardu oraz do trzeciego w rankingu Adult Contemporary.
Elvis Presley nigdy nie zarejestrował opisywanej ballady w studiu nagraniowym. Szkoda, bo wydawała się być stworzona idealnie dla niego. Piosenkarz od czasu do czasu włączał ją jednak do swojego koncertowego programu. W sumie wykonał ją na scenie… pięć razy (z czego znane są przede wszystkim dwie wersje)!
Po raz pierwszy jej fragment usłyszała publiczność zgromadzona w Memorial Auditorium w Dallas 13 listopada 1971 roku. Elvis zaprezentował balladę tuż po wyczerpującym „Polk Salad Annie”.
Po raz kolejny po ten przebój sięgnął rok później, 11 kwietnia 1972 roku, podczas swojego show w Roanoke. Krótki fragment wykonał na chwilę po zakończeniu „Proud Mary”.
Kolejne dwa wykonania są dość znane a to głównie za sprawą wielu oficjalnych i bootlegowych płyt z zapisem koncertów na których zostały zaprezentowane. Trzecie wykonanie „Turn Around Look At Me” przez Elvisa miało miejsce w Milwaukee 28 czerwca 1974 roku. Blisko dwunastotysięczny tłum fanów usłyszał piosenkę na krótko po medley „I Got A Woman/Amen”.
Czwarty raz Elvis zaśpiewał balladę Cappeharta podczas fenomenalnego występu w Ashville 23 lipca 1975 roku (jest to najbardziej znane wykonanie tej ballady i jego dzisiaj posłuchamy).
Piąty i ostatni raz natomiast „Turn Around Look At Me” w wykonaniu Presley’a wybrzmiało ze sceny 29 sierpnia 1976 roku w Mobile…

(info: Wikipedia/Elvis In Concert/David Neale/YouTube)

TURN AROUND LOOK AT ME – ELVIS PRESLEY (wersja 'live’. 23 lipca 1975. Ashville)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29