„All Right OK You Win”, czyli rzadkie koncertowe nagrania Elvisa Presley’a…

… i ich historia. (Część 6)

DannyBoyStory Rozmawiając z muzykami czy wokalistami z kwartetów współpracujących z Elvisem bardzo często słyszałem, że Presley potrafił nagle przerwać koncert i jego ustalony program by… zrealizować prośbę fanów będących danego dnia na widowni. Wprawiał tym jednocześnie w zachwyt swoich wielbicieli i… w zakłopotanie zespół towarzyszący mu na scenie. Niejednokrotnie były to bowiem piosenki, których nigdy nie ćwiczył ze swoimi instrumentalistami, stare przeboje, które fani pamiętali z jego filmów czy też aktualne przeboje, które chcieli usłyszeć w jego wykonaniu.
Taka właśnie sytuacja miała miejsce w czerwcu 1976 roku kiedy z widowni padła prośba o… balladę z ostatniego longplaya Presley’a – „From Elvis Presley Blvd. Memphis, Tennessee”. Elvis nie mógł jej zaśpiewać ponieważ nigdy jej ćwiczył. Dlatego zaproponował na jej miejsce inną, także zamieszczoną na wspomnianym albumie…
Historia utworu „Danny Boy” sięga jeszcze dziewiętnastego wieku. Zapis jego melodii po raz pierwszy został opublikowany w roku 1855 w „The Petrie Collection Of The Ancient Music Of Ireland” Georga Patrie (irlandzkiego malarza, muzyka i antykwariusza). Kompozycja, z uwagi na wzmiankę o mieście Londonderry, znana była przez pewien czas jako „The Londonderry Air”.
Słowa do niej napisał angielski prawnik i autor tekstów, Fred Weatherly. Opowiadały one o dziewczynie trwającej przy grobie swojego zmarłego chłopaka i opowiadającej mu o grających dudach w dolinie i o zmieniających się porach roku. Zapewnia go, że wciąż go kocha i będzie przy nim ciągle trwać. Wyraża ona również nadzieję, że gdy umrze i zostanie pochowana on znajdzie jej grób, przyklęknie przy nim, zmówi za nią modlitwę i wyzna, że ją kocha…
Pierwsza, nieudana, próba zarejestrowania „Danny Boy” miała miejsce we wrześniu 1915 roku. Ernestine Schumann-Heink występujący w New York Metropolitan Opera nagrał utwór dla wytwórni Victoria. Pierwszy master jednak został nagrany dwa lata później, 26 września 1917 roku, przez tego samego wokalistę w Camden w stanie New Jersey. Nagranie zrealizowała wytwórnia Victoria na dwunastocalowej płycie.
Tyle historii. A wracając do Elvisa… „Danny Boy” było jednym z jego ulubionych nagrań. Sięgając do archiwum muzycznego można usłyszeć m.in jak wykonywał je siedząc przy pianinie w domu przy Goethestrasse 14 w Bad Nauheim podczas odbywania służby wojskowej w Niemczech, intonującego tą balladę podczas prób do programu „NBC TV Special” w roku 1968″ i w końcu… przeczytać o tym, że „Danny Boy” było jednym z dwóch ostatnich utworów zaśpiewanych przez Elvisa kiedykolwiek… na kilka godzin przed śmiercią w Graceland. Piosenka została także wykonana na jego pogrzebie…
SherillElvisDannyBoy O sentymencie jakim Presley niewątpliwie darzył tą kompozycję może świadczyć fakt, że w trakcie swoich występów na żywo wielokrotnie, szczególnie na ostatnim etapie swojej kariery, prosił o jej zaśpiewanie Sherill Nielsena. Pomiędzy 8 maja 1976 roku a 23 czerwca 1977 roku członek grupy gospel Voice wykonał ją aż dwadzieścia siedem razy!
A Elvis? Elvis Presley swoją ulubioną balladę zaśpiewał tylko… dwa razy (w tym raz w całości)!
Po raz pierwszy zaprezentował fragment tej wzruszającej piosenki 22 kwietnia 1973 roku podczas show w Phoenix w Arizonie.
Po raz kolejny i ostatni jego fani mogli usłyszeć „Danny Boy” 1 czerwca 1976 roku w Tucson w Arizonie. To właśnie wówczas ktoś z dziesięciotysięcznego tłumu fanów zebranych na widowni poprosił Elvisa o zaśpiewanie „The Last Farewell” z płyty „From Elvis Presley Blvd. Memphis, Tennessee”. Piosenkarz wyjaśnił jednak, że nigdy nie ćwiczył tej ballady ze swoim zespołem i zaproponował na jej miejsce „Danny Boy”. Utwór wykonał w całości. I było to jedno z tych wykonań obok których nie można przejść obojętnie… zaśpiewane z olbrzymim ładunkiem emocjonalnym i pasją w głosie, która nawet dzisiaj, ponad czterdzieści lat od tamtych wydarzeń, powoduje dreszcze i ciarki na całym ciele… Posłuchajcie!

„DANNY BOY” – ELVIS PRESLEY (LIVE, 1 CZERWCA 1976. TUCSON)
„DANNY BOY” – SHERILL NIELSEN (Z KONCERTU ELVISA PRESLEY’A Z 30 MARCA 1977 ROKU. ALEXANDRIA)
„DANNY BOY” – ELVIS PRESLEY (NAGRANIE Z PRÓBY DO PROGRAMU „NBC TV SPECIAL”. 25 CZERWCA 1968)

(info: David Neale/Wikipedia/Elvis In Concert/YouTube/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29