„All Right OK You Win”, czyli rzadkie koncertowe nagrania Elvisa Presley’a…

… i ich historia!

CryingTime Stali bywalcy naszego bloga z pewnością pamiętają jeszcze cykl postów poświęconych koncertom Elvisa Presley’a. Prezentowałem w nim najciekawsze, najważniejsze i… te najlepszej jakości amatorskie nagrania wideo z koncertów Elvisa z lat 1969-1977.
Dzisiaj chciałbym zaproponować Wam inną serię postów. Także koncertową. „All Right OK You Win”(„W porządku, OK. Wygrałaś”) to nie tylko tytuł utworu wykonanego przez Elvisa w 1974 roku ale również tytuł naszego cyklu w którym w każdy wtorek począwszy od dzisiaj będę Wam prezentował rzadkie koncertowe nagrania Elvisa z lat 1969-1977 i ich krótką historię.

Na początek proponuję przebój Raya Charlesa, „Crying Time”, który na scenie Elvis wykonał tylko trzy razy (dwukrotnie w 1970 roku i ostatni raz w roku 1973)! Piosenkę skomponował w 1964 roku wokalista country Buck Owens. Jego wersja została zrealizowana jeszcze tego samego roku na stronie B singla „I’ve Got A Tiger By Tail” (piosenkarz nagrał ją z towarzyszeniem zespołu Buckaroos). Nagranie nie odniosło jednak sukcesu i nie weszło na listy przebojów.
Dopiero wersja zarejestrowana przez Raya Charlesa okazała się sukcesem. Jego wykonanie dotarło w lutym 1966 roku do szóstego miejsca w zestawieniu HOT 100 Billboardu i piątego w zestawieniu HOT R&B/Hip-Hop Songs. Rok później nagranie przyniosło mu aż dwie Nagrody Grammy. Sam wokalista przyznał, że „Crying Time” jest „hołdem wobec stylu muzyki, który wykonuje„.
Z czasem balladę „Crying Time” do swojego repertuaru dołączyli m.in Dean Martin i Wanda Jackson.
Elvis po raz pierwszy wykonał „Crying Time” podczas przerwy w próbach, 15 lipca 1970 roku, przed letnim sezonem w Las Vegas w 1970 roku. Wykonanie to zostało nie tylko zarejestrowane w postaci dźwięku ale również… na taśmie filmowej (MGM nagrywało bowiem wspomniane próby na potrzeby filmu dokumentalnego „That’s The Way It Is”).
Na scenie król rock’n’rolla po raz pierwszy zaprezentował ten przebój kilka tygodni później – podczas wieczornego show (midnight show) 21 sierpnia 1970 roku w International Hotel w Las Vegas (niefortunnie wykonanie to miało miejsce kilka dni po wyjeździe z miasta ekipy filmowej). CryingTimeSeptember1973
Kolejny raz po piosenkę tą Presley sięgnął 4 września 1970 roku w trakcie wieczornego show w International Hotel w Las Vegas. Oba wykonania trwały nieco ponad dwadzieścia sekund.
Zdecydowanie dłuższy fragment „Crying Time” Elvis zaprezentował fanom zgromadzonym na widowni Hilton Hotel 12 sierpnia 1973 roku. Wówczas wykonał praktycznie kompletną pierwszą zwrotkę.
Do dnia dzisiejszego to jedyne znane wersje „Crying Time” w wykonaniu Elvisa Presley’a lecz nie wyklucza się, że mogło być ich zdecydowanie więcej…

„CRYING TIME” – Elvis Presley. Jam session podczas próby (Culver City. 15 lipca 1970)
„CRYING TIME” – Elvis Presley. Wszystkie znane wersje 'live’ (nagrania z widowni)

(info: Elvis In Concert/Wikipedia/YouTube/Mariusz Ogiegło)

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29