Chips Moman nie żyje…

Odszedł producent i właściciel legendarnego American Sound Studio

ChipsMomanRIP Każdy fan Elvisa Presley’a chciałby chyba by takie dni jak ten nigdy się nie zdarzały a informacje takie jak ta nigdy nie nadchodziły… Niestety…
13 czerwca br. w wieku 79.lat zmarł legendarny producent, kompozytor i właściciel American Sound Studio w Memphis, TN – Lincoln 'Chips’ Moman.
'Chips’ Moman urodził się 12 czerwca 1937 roku. Swoją muzyczną karierę Moman rozpoczynał jako gitarzysta w słynnym Stax Studio. Pracował wówczas przy takich klasykach jak „You Don’t Miss Your Water Williama Bella „Gee Whiz” Carla Thomasa. W roku 1962 założył American Sound Studio w Memphis, TN. w którym wraz z grupą muzyków znanych jako The Memphis Boys zarejestrował dziesiątki wyjątkowych przebojów. Wśród nich znalazły się m.in „The Letter” zespołu Top Box, „Sweet Caroline” Neila Diamonda a nawet „Son of a Preacher Man” Dusty Springfield.
Dla milionów fanów muzyki lat sześćdziesiątych 'Chips’ Moman jednak najbardziej kojarzony będzie ze swojej współpracy z… Elvisem Presley’em. To właśnie sesje nagraniowe ze stycznia i lutego 1969 roku w American Sound Studio i zarejestrowane wówczas przeboje takie jak „In The Ghetto”, „Kentucky Rain”, „Suspicious Minds” czy „Don’t Cry Daddy” pozwoliły Presley’owi wrócić na szczyty list przebojów. A albumy „From Elvis In Memphis” oraz „Back In Memphis” do dzisiaj uznawane są najważniejsze w całym dorobku artystycznym piosenkarza.
Po zamknięciu American Sound Studio w 1972 roku Moman przeprowadził się z Memphis do Nashville. Zmarł w hospicjum. O jego śmierci poinformował media jego wieloletni przyjaciel oraz członek tzw. Mafii z Memphis, Marty Lacker.
Wiem, że się powtarzam ale ilekroć mowa o tych sesjach nagraniowych tyle razy będę przytaczał tą sytuację.. „kiedyś ktoś zapytał mnie jaka jest moja ulubiona piosenka Elvisa. Powiedziałem – nie mam. Mam całą ulubioną sesję nagraniową. Tą z American Sound Studio z 1969 roku„.
Lincoln 'Chips’ Moman – dziękuję Ci za to co zrobiłeś dla muzyki. Utwory przy których pracowałeś nigdy nie przeminą. Spoczywaj w pokoju.

(info: FB/American Sound Studio Profil/Mariusz Ogiegło)

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *