Czy istnieją nieznane taśmy z prób przed programem Comeback Special?

Muzyk z grupy Wrecking Crew wyjawia nowe szczegóły!

W ostatnim wydaniu magazyny Record Collector znalazł się krótki artykuł dotyczący „sekretnych taśm” z programu Elvisa Presleya nakręconego przez stację NBC w czerwcu 1968 roku. Cała rzecz dotyczy zapomnianej i nigdy wcześniej niewydanej taśmy z próbami przed programem. Rewelacjami na temat ich istnienia podzielił się perkusista grupy Wrecking Crew nagrywającej z Elvisem m.in ścieżkę dźwiękową do programu, Frank DeVito.
Odbywałem z Elvisem próby przez około tydzień„, wspominał muzyk. „To był zespół Hala Blaine, najlepszego perkusisty i mojego dobrego przyjaciela. Był on jednak zbyt zajęty całotygodniowymi sesjami w studiach nagraniowych by spędzać każdy dzień ćwicząc z Elvisem. Zostałem więc poproszony o zastąpienie go. Wraz ze świetnym pianistą, Claude Williamsonem, byliśmy w małym pokoju prób. Byliśmy w nim każdego dnia ćwicząc piosenki z Elvisem i pracując na podstawowymi elementami„, ciągnął swoją opowieść DeVito. „Elvis siadał zwykle za pianinem (zdjęcie pochodzi z filmu „The Trouble With Girls”) na którym leżały rozłożone arkusze z nutami. Co jakiś czas Steve Binder lub Billy Goldenber, aranżer, przychodzili sprawdzić nasze postępy. My robiliśmy wówczas po prostu ogólny zarys, próbując różne kawałki do poszczególnych medley. A Claude miał przez wówczas włączony jeden z tych starych szpulowych magnetofonów by móc ponownie odsłuchać opracowanego materiału.
Kiedy skończyliśmy pracować z Elvisem dał mi kopię tej taśmy. Mam ją do dzisiaj opisaną jako 'Jazz Trio’. Elvis śpiewa, Claude na pianinie a ja na bębnach„.

Słowa Franka DeVito wydają się potwierdzać tylko to co oczywiste. W wielu opracowaniach dotyczących programu NBC TV Special można przeczytać o próbach, które Elvis odbywał z muzykami w studiach NBC (nie tylko tych w garderobie z udziałem Scotty Moora i D.J. Fontany). Wstęp miał na nie praktycznie każdy kto otrzymał zaproszenie lub zwyczajnie znalazł się w pobliżu. Tym samym wydaje się, że wydany w 2008 roku box „The Complete ’68 Comeback Special” wcale nie wyczerpał materiałów dotyczących tego historycznego programu. Śmiało można zaryzykować także tezę, że nie zrobi tego także tegoroczny rocznicowy produkt…

(info: Day By Day/Record Collector/Mariusz Ogiegło)

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *