„Elvis Is Back!” – Elvis jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliście!

„Elvis Is Back!”
– Elvis jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliście! –
(część 24)

Mariusz Ogiegło

Elvis Is Back!
RCA poszła na całość po powrocie Elvisa do Stanów”, wyznała w jednym z nielicznych wywiadów Joan Dery, związana z wytwórnią od roku 1955. „Myślę, że służba w wojsku pozwoliła mu dodać do szeregu swoich fanów zupełnie inną grupę społeczną. Wydaliśmy ‘Are You Lonesome Tonight?’ i ‘It’s Now Or Never’. Te płyty nie były już zrobione według tego samego schematu jak ‘That’s All Right Mama’, ‘Hound Dog’ czy ‘Don’t Be Cruel’. Nagle Elvis nie był tylko dla dzieciaków”.
000060StuckOnYouSP
Zapowiedzią „nowego” był singiel z piosenkami „Stuck On You” i „Fame And Fortune”, który w sprzedaży ukazał się już 23 marca 1960 roku – zaledwie w dwa dni po zakończeniu sesji nagraniowej! Popyt na płytę był olbrzymi. Zanim RCA zdążyła wytłoczyć pierwsze egzemplarze zniecierpliwieni fani Presley złożyli na krążek niebagatelną liczbę 1 275 077 zamówień! Tym samym, co podkreśla Leszek C.Strzeszewski, „Elvis pobił swój własny rekord”.

Nieco ponad dwa tygodnie po premierze, 10 kwietnia 1960 roku, singiel zadebiutował na osiemdziesiątej czwartej pozycji w zestawieniu Hot 100 Tygodnika Billboard. Kilka dni później „pierwsze nowe nagrania Elvisa dla ponad pięćdziesięciu milionów jego fanów na całym świecie” wspięły się na sam szczyt zestawienia. Piosenka tytułowa nie opuszczała pierwszego miejsca przez trzy tygodnie! Tylko niewiele gorzej poradziła sobie zamieszczona na odwrocie ballada „Fame And Fortune”, która zatrzymała się na pozycji siedemnastej. Równie dużym powodzeniem pierwszy singiel Presley’a z 1960 roku (a szczególnie jego pierwsza strona) cieszył się na innych zestawieniach. W rankingu Cash Box Pop Singles „Stuck On You” dotarło na sam szczyt, na liście najlepszych singli Ryth’n’Bluesowych Billboardu uplasowało się na miejscu szóstym a na Cash Box Black Contemprorary Singles Top Ten Hits przez cztery tygodnie zajmowała pierwszą pozycję! „Płyta w błyskawicznym tempie osiągnęła sumę dwóch milionów sprzedanych egzemplarzy przynosząc Elvisowi dwie kolejne złote płyty”, podsumował Leszek C.Strzeszewski w swojej książce.

Równie entuzjastystycznie nowy singiel Presley’a przyjęli jego angielscy fani, którzy, co warto dodać, nie mieli możliwości usłyszeć przedpremierowo znajdujących się na nim piosenek w programie „Timex Special” Sinatry ponieważ ten nie był transmitowany poza granice USA. Na Oficjalnej brytyjskiej liście przebojów utwór „Stuck On You” spędził czternaście tygodni (na listę wszedł 13 kwietnia 1960) ostatecznie docierając do trzeciego miejsca w zestawieniu.

Pierwsza zrealizowana po powrocie płyta Elvisa była prawdziwym muzycznym wydarzeniem na całym świecie. Śledząc na potrzeby tego tekstu poczynania opisywanego powyżej singla w światowych rankingach dostrzegłem „imponującą monotonię”. Otóż, w Kanadzie, Australii i we Włoszech strona „A” okupowała pierwsze miejsca (we Włoszech „Fame And Fortune” uplasowało się na dwunastej pozycji). Tylko nieco gorzej było w Norwegii (miejsce drugie), Szwecji (miejsce trzecie) i Belgii (pozycja czwarta). Najmniejszym powodzeniem albumik cieszył się w Danii i Holandii docierając na tamtejszych listach do „zaledwie” dziesiątego miejsca…
CDN.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29