„Elvis. The Searcher” – premiera filmu dokumentalnego o królu rock’n’rolla już 14 kwietnia…

… ale NIE w Polsce!

Smutnym akcentem przychodzi zakończyć ten tydzień. Za nieco ponad tydzień fani na całym świecie cieszyć będą się długo wyczekiwaną premierą dwuczęściowego filmu dokumentalnego, „Elvis. The Searcher”. Obraz ten od kilku tygodni zbiera jedynie pozytywne opinie zarówno wśród wielbicieli Presleya, poważnych krytyków jak i w środowisku muzycznym.
W opublikowanym na łamach Memphis Flyer artykule Michael Donahue napisał: „Po obejrzeniu 'Elvis. The Searcher’, trzygodzinnego dokumentu HBO o życiu Elvisa wyprodukowanego przez Priscillę Presley i Jerryego Schillinga ten nagłówek (’Samotny koniec życia na Elvis Presley Boulevard’ z 16 sierpnia 1977 do którego autor nawiązuje w swoim tekście – a dokładniej opisuje swoją historię związaną z dziennikarzem, który napisał ten historyczny dzisiaj tekst) zrobił na mnie nowe wrażenie. Bardzo podobał mi się ten dokument, który jest wspaniałą smutną opowieścią o Południu„.
Z kolei w tekście zamieszczonym w The Hollywood Reporter recenzent zajmujący się nową produkcją HBO pisze tak: „czy to prawda, że dokument 'Elvis. The Searcher’ poświęcony Elvisowi Presleyowi Thoma Zimnego jest tak dociekliwy i przemyślany jak żaden inny? Po dziesięcioleciach domowych wideoklipów, albumów i dokumentów różnej jakości, ten dwuczęściowy trwający trzy i pół godziny dokument wydaje się być przełomowy co należy przyjąć równie ciepło co dwie książki Petera Gurlanicka wydane w latach dziewięćdziesiątych.
Odrzucenie zwapniałych warstw mitów i karykatury i zajęcie się w tym miejscu psychologią kariery a także powagą i wrażliwością Presleya nie będą zaskoczeniem dla tych, którzy śledzili filmy dokumentalne jakie Zimny nakręcił o Brusie Springsteenie. Film z pewnością spodoba się podczas swojego debiutu, 14 kwietnia„.

Niestety, nie wszystkim. HBO w Polsce nie wyemituje opisywanego wyżej dokumentu w dniu jego premiery na żadnej ze swoich stacji (HBO, HBO2, HBO3 ani na platformie HBO Go)! Pomimo próby kontaktu z przedstawicielami stacji nie udało mi się również uzyskać informacji kiedy (i czy w ogóle) taka premiera będzie w Polsce miała miejsce.
To tylko pokazuje jak niewiele znaczy Elvis Presley i jego twórczość (która zmieniła dzieje muzyki rozrywkowej na całym świecie) w naszym kraju.
Przykre to bardzo…

Na pocieszenie warto wspomnieć, że dokładnie dzisiaj do sprzedaży trafiła płyta ze ścieżką dźwiękową ze wspomnianego filmu. Soundtrack w odróżnieniu od filmu jest już dostępny w naszym kraju.

(info: Elvis Information Network/TeleMan/Mariusz Ogiegło)

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *