Flaming Star – niezwykle autentyczna kreacja Presley’a

FLAMING STAR
– Niezwykle autentyczna kreacja Presley’a –
(część 7)
Mariusz Ogiegło

FlamingLance Na planie filmowym

Oficjalnie zdjęcia do szóstego filmu Elvisa Presley’a ruszyły 16 sierpnia 1960 roku. Dzisiaj jednak mało kto pamięta, że tak naprawdę pierwsze przymiarki do zekranizowania powieści „Flaming Lance”, na podstawie, której powstał scenariusz filmu, miały miejsce już pod koniec 1958 roku!
Ale po kolei. Na początku 1958 roku amerykański pisarz, autor wielu scenariuszy i powieści na temat Dzikiego Zachodu, Clair Huffaker, opublikował swoją czwartą książkę – „Flaming Lance” (choć pierwotnie sam autor nazwał ją „The Brother Of Broken Lance” – „Bracia złamanej włóczni”). Była to trzymająca w napięciu opowieść o „napadzie Indian i masakrze rodziny Burtonów, szczególnie bolesnej dla drugiej żony Sama, która pochodzi z plemienia Kiowa”, czytamy na stronie Kirkus Reviews. „Jej syn Pacer oraz przyrodni brat Clint zapewniają jej miłość i pełną lojalność. Lokalne represje dotykają ich jednak w chwili gdy Clint odmawia przyłączenia się do Białych w walce z Kiowa. Ich stado bydła zostaje rozpędzone a matka zabita przez Białego, któremu udało się przeżyć napad. Wówczas Peacer przyłącza się do Indian”…

Kilka dni po premierze książki Huffaker sam ogłosił w jednym z wywiadów, że wytwórnia 20th Century Fox nabyła od niego prawa do ekranizacji opisanej wyżej historii. Tytuł powieści przemianowano na „Brother Of Flaming Arrow” („Bracia złamanej strzały”), a w role tytułowych braci mieli wcielić się Frank Sinatra i Marlon Brando (ten ostatni miał zagrać Peacera). W książce „Elvis Presley In The Movies” możemy przeczytać nawet, że „Nunnally Johnson, nominowany do Oscara autor scenariusza do ‘The Grapes of Wrath’ (‘Grona Gniewu’), powieść Claira Huffakera zaadoptował wyraźnie z myślą o Brando”. Rozmowy z odtwórcami głównych ról zakończyły się jednak fiaskiem i zdjęcia odłożono.
CDN.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *