„Kiedy usłyszałem jego śpiew, poczułem, że wyrywam się z więzienia na wolność”

Bob Dylan z literacką Nagrodą Nobla 2016

NobelDylan W czwartek, 13 października br, Bob Dylan, amerykański piosenkarz i kompozytor został wyróżniony literacką Nagrodą Nobla. Decyzję Szwedzkiej Akademii przekazała Sara Danius, sekretarz nagrody. „Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2016 otrzymał Bob Dylan. Został nagrodzony za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni„, ogłosiła.
Sam artysta do dzisiaj nie skomentował wyróżnienia. Unika kontaktu z mediami. Krótka wzmianka o otrzymaniu tej niezwykle prestiżowej nagrody pojawiła się tylko na jego profilach w mediach społecznościowych.
Niemniej warto z tej okazji przypomnieć jak wielkim szacunkiem Bob Dylan darzył innego wielkiego artystę… Elvisa Presley’a.
Jest taka często powtarzana na łamach różnych magazynów historia (ostatnio przypomniana na profilu „Elvis w Krakowie”). Opowiada ona o wizycie Dylana w SUN Studio, w którym Presley rozpoczął swoją wielką karierę… „Pewnego dnia, wcześnie rano pod Sun Studio podjechała czarna limuzyna. Kierowca otworzył tylne drzwi, a z samochodu wysiadł mężczyzna i szybkim krokiem wszedł do budynku. Przebiegł przez biura i wpadł do studia, po czym uklęknął i pocałował znak 'X’ narysowany na podłodze w miejscu, gdzie kiedyś stał Elvis Presley. Pozostał w tej pozycji przez chwilę, po czym wstał i skierował się z powrotem do limuzyny. Samochód odjechał w kierunku centrum Memphis.
Mężczyzną, który w taki sposób złożył hołd Presleyowi był… Bob Dylan
„.
Później w jednym z wywiadów przyszły noblista wyznał: „Kiedy po raz pierwszy usłyszałem głos Elvisa, wiedziałem, że nigdy nie będę dla nikogo pracował i że nikt nie będzie moim szefem. Kiedy usłyszałem jego śpiew, poczułem, że wyrywam się z więzienia na wolność. Dziękuję Bogu za Elvisa Presleya„.
Także sam Presley nigdy nie przeszedł obok sztuki Boba Dylana obojętnie. Jego twórczość, muzyka, utwory towarzyszyły mu zarówno w domowym zaciszu jak i w życiu zawodowym. Poniżej przypominam Wam te najbardziej znane przeboje Boba Dylana zaśpiewane przez… Elvisa Presley’a

„Blowing In The Wind” – (nagranie domowe, 10550 Rocca Place Bel Air, California. Nagrane w 1966)
„Tommorow Is A Long Time” – (nagranie studyjne wydane na LP „Spinout”. Nagrane w maju 1966)
„Don’t Think Twice Is All Right” – (nagranie studyjne wydane na LP „Elvis”. Nagrane w maju 1971)
I Shall Be Released – (jam session w trakcie sesji nagraniowej w maju 1971 roku)

(info: Wyborcza.pl/YouTube/Elvis w Krakowie/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29