„Memphis Waltz” – prywatne nagrania Elvisa Presleya i ich historia

Elvis Presley prywatnie. Historia domowych nagrań króla rock’n’rolla. Część 5

To już piąta niedziela w którą spotykamy się na tym blogu by posłuchać muzyki Elvisa Presleya. Muzyki nieco innej niż tej znanej z oficjalnych, dyskograficznych płyt wydawanych przez wytwórnię RCA w latach 1956-1977. W ramach cyklu „Memphis Waltz” bowiem przyglądamy się nagraniom prywatnym, domowym Elvisa zarejestrowanym podczas spontanicznych jam sessions organizowanym przy różnych okazjach w jego rezydencjach lub w domach jego przyjaciół i członków rodziny.

W ubiegłym tygodniu opowiadałem Wam o muzyce gospel i kompozycji „Just A Closer Walk With Thee”. Dzisiaj, chciałbym wspomnieć o kolejnym, bardzo ważnym dla kariery Elvisa (i jego samego), gatunku muzycznym – muzyce country. „Muzyka country zawsze miała wpływ na moją muzykę, która jest połączeniem muzyki country, gospel i rythm’n’bluesa„, wyznał w jednym z wywiadów sam Presley. I w istocie, już od pierwszych sesji nagraniowych w SUN Studio aż po ostatnie koncerty w życiu muzyka country towarzyszyła Elvisowi każdego dnia. Wykonywane przez niego utwory takie „Blue Moon Of Kentucky”, „I Forgot To Remember To Forget You”, „Old Sheep” czy „There Goes My Everything” i „I Really Don’t Want To Know” były jednymi z najbardziej autentycznych w całej jego karierze.
Twórczość takich wokalistów jak Bob Moore czy Bobby Wills była obecna także w jego życiu prywatnym i z powodzeniem sięgał po nią podczas domowych spotkań z przyjaciółmi.

W lutym 1966 roku, podczas jednego z jam session odbywającego się na terenie posiadłości 10550 Rocca Place w Bel Air w Kalifornii, Elvis, Red West, Charlie Hodge oraz kilku innych obecnych wówczas znajomych zaimprowizowało chyba największy ówczesny przebój muzyki country – „San Antonio Rose”. Piosenkę po raz pierwszy nagraną i wylansowaną przez wspomnianego powyżej Boba Willsa i jego grupę The Playboys w roku 1938 (wówczas tylko jako utwór instrumentalny. Wersja z wokalem Tommyego Duncana została nagrana przez ten sam zespół dopiero dwa lata później). W kolejnych latach po „San Antonio Rose” sięgali m.in Patsy Cline i Floyd Cramer. Sam Elvis z resztą zaledwie rok po powrocie do występów na żywo, we wrześniu 1970 roku wykonał ten przebój na scenie w Las Vegas (wieczorny show z 1 września 1970)

SAN ANTONIO ROSE  – ELVIS PRESLEY (NAGRANIE DOMOWE, LUTY 1966)

(info: The Roots Of Elvis/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *