Odszedł Tony Joe White…

Autor „Polk Salad Annie” nie żyje!

Dzisiaj nawet ciężko jest sobie wyobrazić koncerty Elvisa Presleya bez tej piosenki! Kiedy król rock’n’rolla włączył ją do swojego repertuaru podczas swojej drugiej tury występów w International Hotel w Las Vegas fani z miejsca ją pokochali. Sam Elvis zmieniał jej aranżacje i udoskonalał ją z roku na rok. Za każdym razem przebój ten w jego wykonaniu brzmiał inaczej. Za każdym razem równie fantastycznie i równie porywająco. Na scenie wykonywał go aż do 1977 roku. Nigdy natomiast nie zaśpiewał jej w studiu nagraniowym. Mowa o „Polk Salad Annie” Tony Joe White’a.

Dzisiaj nad ranem muzyczne serwisy internetowe obiegła smutna informacja. Kompozytor tego wielkiego hitu (wydanego w roku 1969), muzyk i wokalista, Tony Joe White, zmarł w wieku 75. lat w środę 24 października 2018 roku.

W trakcie swojej kariery White wydał szesnaście albumów. Jego ostatnia płyta zatytułowana „Bad Mouthin” trafiła do sklepów zaledwie kilka tygodni temu, we wrześniu br.
Swoją popularność zawdzięczał jednak innym artystom, którzy z upodobaniem sięgali po jego kompozycje. Obok Presleya byli to m.in Waylon Jennings, Tina Turner („Steamy Windows”), Brook Benton („Rainy Night In Georgia”), B.J.Thomas („Rainy Night In Georgia”),  Hank Williams („Rainy Night In Georgia”), Johnny Cash, Willie Nelson, Joe Cocker, Dusty Springfield, Ray Charles i wielu innych.

Jako ciekawostkę warto dodać, że kompozycja „Rainy Night In Georgia” Tony Joe White’a bardzo często wymieniana jest wśród tytułów, które Elvis Presley zamierzał nagrać podczas odwołanych sesji w studio Creative Workshop w Nashville w styczniu 1977 roku.
Z kolei fani, którzy z uwagą śledzili film „On Tour” z 1972 roku mogli usłyszeć Elvisa intonującego krótki fragment tego przeboju w jednej ze scen (kadr w limuzynie).

POLK SALAD ANNIE – TONY JOE WHITE (Live 1970)
POLK SALAD ANNIE – ELVIS PRESLEY (Live 1970)
POLK SALAD ANNIE – ELVIS PRESLEY (Live 1972)

Ponadto warto dodać, że Elvis Presley miał w swoim repertuarze dwie inne kompozycje Tony Joe White’a – „For Ol’ Times Sake” (z LP „Raised On Rock”) oraz „I’ve Got A Thing About You Baby” (z LP „Good Times”)

(info: Interia.pl/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *