„Elvis Is Back!” – Elvis jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliście!

„Elvis Is Back!”
– Elvis jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliście! –

(część 25)
Mariusz Ogiegło

Po tak spektakularnym sukcesie singla promocyjnego RCA mogła być zupełnie spokojna o losy pierwszej płyty długogrającej Elvisa zrealizowanej tuż po jego powrocie do USA. Album „Elvis Is Back!” trafił do sklepów 8 kwietnia 1960 roku (po raz kolejny w ekspresowym wręcz tempie – cztery dni po nagraniu przez Presley’a ostatniej piosenki). W jednej z pierwszych recenzji opublikowanej na łamach Billboardu (25 kwietnia 1960) można było przeczytać: „jedyną rzeczą istotną do powiedzenia na temat tego nowego albumu jest to, że sprzedawcy powinni zaopatrzyć się w jego odpowiednią ilość. Elvis powrócił (Elvis Is Back) – i śpiewa lepiej niż w rock’n’rollowym stylu, który uczynił go sławnym. Jego interpretacja ‘Fever’ to klasyk a wykonania ‘Dirty, Dirty Feeling’, ‘Solider Boy’ i ‘Such A Night’ są ekscytujące”.
0000IsBack
W ciągu kilkunastu dni od wydania longplay wdrapał się na drugie miejsce w rankingu Najlepszych Albumów Pop Tygodnika Billboard i nie opuszczał go przez kolejne trzy tygodnie!

Podobnie jak singiel „Stuck On You” płytę „Elvis Is Back!” RCA wydała w stereo (był to pierwszy longplay Elvisa zrealizowany tą techniką). Album „zawierał dwanaście piosenek w rozmaitych stylach”, recenzował Leszek C.Strzeszewski. „Był tam więc rock’n’roll ‘Dirty, Dirty Feeling’, ballada ‘I Will Be Home Again’, nowe wspaniałe wersje ‘Fever’ i ‘Such A Night’ oraz bluesy w rodzaju ‘Like A Baby’ czy ‘Reconsider Baby’. Ten ostatni utwór jest powszechnie uznawany za najlepiej przez Elvisa wykonanego bluesa. Znawcy twierdzą, że właśnie w tej piosence Presley osiągnął najprawdziwsze ‘czarne’ brzmienie. Album ‘Elvis Is Back!’ jest powszechnie uznawany za bodaj najlepszy w całej jego karierze. Jak się okazało, Elvis nie tylko powrócił, ale był jeszcze lepszy niż dawniej”, skwitował autor pierwszej polskiej biografii króla rock’n’rolla.

Do płyty wytwórnia dołączyła specjalną niespodziankę dla wielbicieli artysty – wkładkę z piętnastoma zdjęciami Elvisa z czasów jego służby wojskowej. Oprócz fotografii na wspomnianym souvenirze znalazła się także… zapowiedź nowego filmu z udziałem Presley’a – „G.I.Blues”. Lista piosenek wyjątkowo została opublikowana na frontowej okładce, na specjalnej żółtej naklejce. Warto wspomnieć, że w jednym z wydań „Elvis Is Back!” kompozycję „Girl Next Door A Walking” opisano jako… „The Girl Next Door”. Na odwrocie okładki zamieszczono kolorowe zdjęcie Presley’a z wojska.

Pomimo iż „Elvis Is Back!” zbierał na ogół bardzo pozytywne opinie trafiały się także recenzje takie jak ta pióra Johna S.Wilsona zamieszczona 8 maja 1960 roku w New York Timesie. „Czy Elvis naprawdę zmienił podczas tych dwóch lat nieobecności?”, czytamy w artykule. ”Pogłoski, które słyszeliśmy po powrocie z Niemiec, o nowym, dojrzewającym Presley’u, który zakończył swoją służbę wojskową… Presley, który wyłania się z tej płyty jest mniej dojrzały a bardziej stonowany. Liczne zdjęcia, które pokrywają okładkę pokazują, że baczki zniknęły ale wygląd zewnętrzny nie zdradza żadnych oznak dojrzałości. Także jego pomysł na siebie jako wokalistę nie wydaje się posuwać do przodu. W rzeczywistości w tych nagraniach brakuje jego żywotności, która wytwarzała niegdyś radosne podniecenie, pozostawiając je dziwnie szarymi i nijakimi”.
CDN.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *