Elvis Presley prywatnie – odkryto kompletne taśmy z domowymi nagraniami króla rock’n’rolla!

Kompletne taśmy z kwietnia 1959 roku

Wydawać by się mogło, że w temacie domowych nagrań Elvisa Presleya wszystko zostało już powiedziane i zrealizowane. Tymczasem bardzo miłym zaskoczeniem okazała się informacja o ujawnieniu i upublicznieniu nieznanych dotąd kompletnych taśm z prywatnych jam session Presleya jakie miały miejsce w wynajętym przez artystę domu przy Goethestrasse 14 w Bad Nauheim w Niemczech w kwietniu 1959 roku (Elvis odbywał w Niemczech służbę wojskową)*.

Taśmy zawierają kilka nigdy wcześniej niepublikowanych utworów (lub ich fragmentów) zaśpiewanych przez Elvisa w domowym zaciszu. Wśród tytułów można znaleźć m.in „His Hand In Mine”, „He Knows Just What I Need”, „Cool Water”, „I’m Beginning To Forget You” (kilka różnych podejść – w tym kilka nigdy wcześniej niepublikowanych), „Young Love”, „Return To Me”, „Oh Lonesome Me”, „Take My Hand Precious Lord”, „Just A Closer Walk With Thee”, „Stand By Me” a także późniejszy wielki przebój… „Are You Lonesome Tonight?”!!!

Nagrania powstały w towarzystwie kilku najbliższych wówczas Elvisowi osób – Rexa Mansfielda, Reda Westa, Charliego Hodge’a oraz Lamar Fike’a.

Ujawnione taśmy mają bardzo dobrą jakość dźwięku a co najważniejsze – nie zostały poddane jakiejkolwiek edycji! Można więc na nich usłyszeć wszystkie dialogi, żarty i rozmowy z przyjaciółmi, które w doskonały sposób oddają atmosferę tamtych dni.

Oryginalny zapis tego niezwykłego materiału miałem możliwość odsłuchać dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego z naszym blogiem Arjana Deelena, autora książek poświęconych Elvisowi i promotorowi koncertów z udziałem oryginalnych muzyków króla rock’n’rolla – za co serdecznie dziękuję!

ARE YOU LONESOME TONIGHT? – ELVIS PRESLEY (Nagranie domowe. Niepublikowane wcześniej! 1959)

  • Nie ma pewności co do daty i miejsca nagrania wspomnianej taśmy. Według badacza twórczości Elvisa Presleya, Keitha Flynna, taśmy mogły powstać pomiędzy 21-31 grudnia 1958 roku w Hotelu Grunewald lub wspomnianym w tekście wynajętym domu przy Goethestrasse. Warto zauważyć, że pomiędzy kolejnymi podejściami do „I’m Beginning To Forget You” Elvis żartuje „witamy w Studio G w Hotelu Grunewald„.

(info: Day By Day/Arjan Deelen/*D.J-Maciek!*/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29