Flaming Star – niezwykle autentyczna kreacja Presley’a

FLAMING STAR
– Niezwykle autentyczna kreacja Presley’a –

(część 1)
Mariusz Ogiegło

Flamin1 Duża część (choć wciąż nie wszystkie) filmów z udziałem Elvisa Presley’a została już wyemitowana w polskich stacjach telewizyjnych. Większość z nich nadawana była już nawet po kilka razy… Ale obraz, którego historię chciałbym dzisiaj przybliżyć został pokazany tylko raz (przynajmniej w ciągu ostatnich dwudziestu lat)!

„Flaming Star” nadała telewizja Polsat… Nadała go w latach gdy nie istniały jeszcze cyfrowe dekodery, obraz jakości HD i możliwość nagrywania na twarde dyski. Jedyną możliwością utrwalenia filmu była kaseta VHS i magnetowid. Nie inaczej z resztą ta wspaniała produkcja trafiła do mojej, skromnej wówczas, kolekcji. Niestety… pamiętam to do dzisiaj, tuż po reklamach, gdy z wypiekami oczekiwałem napisów początkowych na ekranie pojawiły się zakłócenia, które… znikły dopiero… po dwóch, jedynych jak się wkrótce okazało piosenkach w wykonaniu Elvisa…

Czy jednak do filmu Presley nagrał tylko dwa wspomniane wyżej utwory? Z myślą o kim powstał scenariusz wspomnianego wyżej „Flaming Star”? Nowy miesiąc i… nowy rozdział w historii bloga ELVIS: Promised Land chciałbym rozpocząć od wizyty na planie jednego z najważniejszych dramatów z udziałem króla rock’n’rolla – „Flaming Star”.

W studiu nagraniowym

Przygotowania do szóstego filmu z udziałem Elvisa Presley’a ruszyły na początku sierpnia 1960 roku. Spotkanie przedprodukcyjne odbyło się 1 sierpnia a już tydzień później, 8 sierpnia, w hollywoodzkim studiu Radio Recorders odbyła się sesja nagraniowa podczas której zarejestrowano piosenki do ścieżki dźwiękowej.

Zespół akompaniujący Elvisowi składał się tylko częściowo z muzyków, z którymi piosenkarz wcześniej współpracował (m.in. gitarzysty Tiny Timbrella, klawiszowca Dudley’a Brooksa, perkusisty Bernie Mattinsona oraz akordeonisty Jimmiego Haskella). Dodatkowo do nagrań zaangażowano także basistę Michaela „Myer” Rubina i gitarzystę Howarda Robertsa. Wokalnie Presley’a wspomagał kwartet gospel The Jordanaires w składzie: Gordon Stoker, Hoyt Howkins, Neal Mathews i Ray Walker.
Nadzór nad przebiegiem nagrań sprawowali inżynier dźwięku Thorne Nogar oraz producent z wytwórni 20th Century Fox – Urban Thielmann.

Wytwórnia i Parker chcieli żeby ‘Flaming Star’ zostało przerobione na radosny musical”, pisał na kartach książki „Elvis Presley In The Movies” Timothy Knight. Z tego też powodu, pomimo interwencji samego piosenkarza oraz reżysera filmu, pierwotna wersja scenariusza zakładała wykorzystanie w filmie aż czterech kompozycji!

Warto w tym miejscu jednak podkreślić za Ernstem Jorgensenem, że „z czterech piosenek zawartych (w produkcji, przyp.autor) tylko tytułowy kawałek miał jakikolwiek komercyjny potencjał. Pozostałe były tam tylko dla podtrzymania wzruszającej historii”.
CDN.

4 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29