Karel Gott nie żyje…

Pożegnanie legendy

Karel Gott był najważniejszym i najpopularniejszym czeskim wokalistą w historii tego kraju. We wtorek, 1 października br, odszedł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 80 lat.
Szacuje się, że określany mianem „Słowiańskiego Sinatry”, „złotego głosu Pragi” czy też „Presleya Wełtawy” piosenkarz wydał ponad sto osiemdziesiąt płyt, które rozeszły się w nakładzie od 30 – 100 milionów egzemplarzy. „Repertuar, jaki sobie zawsze dobierał, cechowała ogromna różnorodność – od swingu i jazzu, poprzez bożonarodzeniowe przeboje i ludowe pieśni, na country, rocku, popie i standardach muzyki klasycznej kończąc„, napisano w okolicznościowym artykule na portalu Onet.pl

Do jego największych przebojów należały „Lady Carneval”, „Kot Teofil”, „Oslodze sobie kawe” czy „Gdzie masz ptaszku swoj dom”. W trakcie całej swojej kariery z powodzeniem sięgał jednak także po utwory Elvisa Presleya. W jego bogatej dyskografii odnaleźć można m.in brawurowo wykonane „Can’t Help Falling In Love”, „Love Me Tender” czy „All Shook Up”.
Przeboje króla rock’n’rolla były również nierozerwalną częścią jego występów na żywo. Podczas swoich koncertów z upodobaniem sięgał po takie hity jak „(You’re The) Devil In Disguise” czy „One Night”. Często przy tym opowiadając słuchaczom anegdoty na temat trudności w zdobywaniu płyt Presleya w Czechosłowacji (później w Czechach).

Karel Gott był zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Jego płyty wielokrotnie pokrywały się złotem i platyną. On sam aż dwadzieścia dwa razy obierał statuetkę Złotego Słowika i  kolejnych dziewiętnaście wyróżnienie Czeskiego Słowika- najwyższego czeskiego muzycznego odznaczenia. Kilkukrotnie występował również w Polsce (po raz pierwszy w 1964 roku, następnie w latach 1978 i 1986).

Oprócz kariery muzycznej, Gott oddawał się także swojej drugiej pasji – malarstwu.

Mamy szczęście, że Karel Gott urodził się tam gdzie się urodził„, mówił w jednym z wywiadów Cliff Richard. „Gdyby żył u nas i śpiewał po angielsku wielu z nas byłoby bez pracy„.
Z okazji przypadających w lipcu br. 80-tych urodzin wokalisty Unia Europejska wypuściła na rynek pięć tysięcy banknotów o nominale 0 (zero) Euro z jego podobizną.

KAREL GOTT ŚPIEWA ELVISA PRESLEYA -> POSŁUCHAJ TUTAJ!

KAREL GOTT – LOVE ME TENDER -> POSŁUCHAJ TUTAJ!

KAREL GOTT – ALL SHOOK UP -> POSŁUCHAJ TUTAJ!

(info: Onet.pl/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *