„Memphis Waltz” – prywatne nagrania Elvisa Presleya i ich historia
Nowy cykl na blogu ELVIS: Promised Land. Część 2
W ubiegłą niedzielę (25 lutego br) opublikowałem pierwszą część nowego cyklu na blogu ELVIS: Promised Land. „Memphis Waltz”, bo taki tytuł nosi ta seria tekstów, prezentować będzie prywatne nagrania Elvisa – te zarejestrowane w amatorski sposób poza murami dużych profesjonalnych studiów nagraniowych czy hal koncertowych. Piosenki, które chciałbym Wam zaprezentować w tym cyklu zostały zaśpiewane przez Elvisa dla przyjemności, podczas spotkań z przyjaciółmi czy rodzinnych przyjęć.
Długo nie mogłem się zdecydować który utwór omówić jako drugi. Przez kilka dni wahałem się pomiędzy kilkoma tytułami aż w końcu w piątkowy wieczór ostatecznie zdecydowałem. W najbliższą niedzielę z posiadłości Elvisa przy 10550 Rocca Place w Bel Air chciałbym zabrać w miejsce zdecydowanie bliższe naszemu państwu – do Hotelu Grunewald mieszczącego się przy ulicy Terrassenstraße 10 w Bad Nauheim w Niemczech. Tam bowiem, w pokoju Nr.10 Elvis zaśpiewał piosenkę, w której zakochałem się niemal od pierwszej chwili (tak! Dokładnie w tej, amatorskiej wersji. Inne wersje, zaśpiewane przez innych wykonawców poznałem zdecydowanie później) – „Earth Angel”.
Pierwotną wersję tej uroczej ballady z gatunku Doo-Wop zarejestrowała grupa The Penguins we wrześniu 1954 roku. Napisana przez Jesse Belvina (był m.in autorem tytułu), Curtisa Williamsa (lidera grupy The Penguins) oraz Gaynela Hodge kompozycja podbiła serca słuchaczy stając się jednym z pierwszych w historii muzyki rozrywkowej Numerów Jeden w zestawieniu najpopularniejszych piosenek Rythm’n’bluesowych. Na szczycie tego rankingu przebywała przez trzy tygodnie. Z kolei na liście HOT 100 Tygodnika Billboard „Earth Angel” dotarł do wysokiej ósmej pozycji.
Po wielu latach zarówno historycy muzyczni jak i sami członkowie zespołu zaczęli dopatrywać się nawiązań i wspólnych elementów z kompozycją „Dream Girl” z 1952 roku nagranej przez duet Jassie & Marvin. I jeśli nawet można odnieść wrażenie, że takowe występowały… wynikały one najpewniej z faktu, że za obiema piosenkami stał ten sam autor – Jesse Belvin.
Elvis Presley, który pod koniec lat pięćdziesiątych odbywał służbę wojskową w Niemczech doskonale znał płytę zespołu The Penguins. W nagraniu datowanym na grudzień 1959 roku słychać wyraźnie jak piosenkarz próbował wiernie odtworzyć przebojowe wykonanie czarnego kwartetu.
W sumie utwór „Earth Angel” Presley zaśpiewał dwukrotnie. Po latach z obu tych wersji stworzono jedną (którą można byłoby określić jako master) i wydano na oficjalnym zestawie „A Golden Celebration” (wcześniej piosenka ukazała się także na bootlegowym „Greetings From Germany”).
I na koniec ciekawostka. „Earth Angel” podobnie jak i inne prywatne nagrania Elvisa zarejestrowane w 1959 roku miały być częścią projektu wydawniczego, który miał podtrzymać popularność Presleya w trakcie odbywania służby wojskowej. W liście datowanym na 9 stycznia 1959 roku, Pułkownik Parker, który uległ namowom władz wytwórni RCA (oczekującym od Presleya nowego materiału), tak pisał do swojego podopiecznego: „jak myślisz, mógłbyś sam, akompaniując sobie na pianinie lub na organach, w jakimś studiu lub hotelu, nagrać na taśmę kilka melodii takich jak 'Just A Closer Walk With Thee’? Moglibyśmy zrobić z tego bardzo dobrą promocję reklamując to jako 'Elvis samotnie’ lub 'Elvis podczas służby wojskowej’. Wiem, że zrobisz w tym zakresie bardzo dobrą robotę a dzieciaki to pokochają”.
W odpowiedzi na propozycję swojego impresario Elvis w ciągu kilku kolejnych miesięcy zakupił profesjonalny sprzęt do nagrywania oraz parę nowych gitar, które w połączeniu ze starym pianinem ustawionym w jednym z pokojów domu przy Goethestrasse 14 (wynajmowanym przez piosenkarza podczas służby wojskowej) stanowiły coś na wzór … domowego studia nagraniowego. Czasem, mieszkańcy posiadłości nazywali to pomieszczenie „Studiem G”.
Po latach fani Elvisa mogli usłyszeć wszystkie dostępne wersje ballady „Earth Angel” w wykonaniu swojego idola. Obok wspomnianych publikacji do sprzedaży trafiła także podwójna reedycja longplaya „A Date With Elvis” (FTD Label) a na niej obie zaśpiewane przez Elvisa wersje omawianej piosenki.
„EARTH ANGEL” – ELVIS PRESLEY (NAGRANIE DOMOWE. 1959. MASTER)
„EARTH ANGEL” – THE PENGUINS (MASTER.NAGRANIE NA KTÓRYM WZOROWAŁ SIĘ ELVIS)
(info: The Roots Of Elvis/YouTube/Mariusz Ogiegło)