„Memphis Waltz” – prywatne nagrania Elvisa Presleya i ich historia

Nowy cykl na blogu ELVIS: Promised Land

Za kilka tygodni do sprzedaży trafi album „Elvis. The Searcher”. Jego poszerzone wydanie zawierać będzie trzy płyty. Na ostatnim krążku znajdą się m.in ulubione piosenki króla rock’n’rolla oraz nagrania, które go inspirowały. I właśnie ta trzecia płyta stała się dla mnie inspiracją do stworzenia nowego cyklu na naszym blogu. Po tym jak Wasze uznanie zyskała seria wpisów poświęcona rzadkim nagraniom koncertowym zdecydowałem, że tym razem przyjrzymy się… nagraniom prywatnym rejestrowanym na amatorskie magnetofony w domowym zaciszu. Co król rock’n’rolla śpiewał poza studiem nagraniowym? Poza największymi estradami USA? Dla własnej przyjemności? O tym będzie właśnie cykl zatytułowany „Memphis Waltz”, który mam nadzieje się Wam spodoba i będzie umilał Wam każdą kolejną niedzielę.

Na początek wybrałem utwór do którego mam osobisty sentyment. Dlaczego? Otóż, kiedy wiele lat temu wziąłem po raz pierwszy do ręki gitarę jedną z pierwszych piosenek, której nauczyłem się na niej grać była ogniskowa ballada zatytułowana „W ciemną noc”. Wielu z Was zapewne ten tytuł nic nie powie. Słowa tej piosenki brzmiały mniej więcej tak: „w ciemną noc do moich drzwi zapukał ktoś, to byłeś ty. W ciemną noc do moich drzwi zapukał ktoś. Nie wiedziałam czy to sen, otworzyłam, byłeś ty. Nie wiedziałam czy to sen, to byłeś ty. Heja hej na na na„.  Po kilku tygodniach intensywnych prób ta i kilka innych piosenek weszło na stałe do naszego rodzinnego repertuaru bez którego nie mogły się obejść żadne spotkania przy grillu, ognisku etc (ba, z czasem nawet śpiewaliśmy „W ciemną noc” z siostrą na dwa głosy co było nie lada wyzwaniem). Wówczas nie przypuszczałem jednak nawet, że ta prosta piosenka, z urzekającą melodią została wiele lat wcześniej wyśpiewana przez… Elvisa Presleya! Teraz zastanawiacie się pewnie o jakiej kompozycji mowa? Odpowiadam – tą piosenką była ballada „500 Miles”, którą Elvis Presley zaśpiewał dwukrotnie w swojej posiadłości przy 10550 Rocca Place w Bel Air w Kalifornii.
Jego wykonanie zarejestrowano prawdopodobnie w czerwcu 1966 roku. Piosenkarz w towarzystwie paru swoich przyjaciół zaśpiewał wówczas kilka utworów do instrumentalnych podkładów odtwarzanych z płyt. Ścieżka instrumentalna, którą możemy usłyszeć na zachowanym do dzisiaj nagraniu pochodzi z albumu „Sing A Song With The Kingston Trio” z 1963 roku. Słowa, które wykonuje Presley zostały napisane przez Hedy Westa.
David Neale, w swojej książce „The Roots Of Elvis”, zwraca uwagę na niejasności w ustaleniu autorów tekstu piosenki. Zauważa on bowiem, że część źródeł określa to nagranie jako „tradycyjne”. Inne materiały natomiast jako autorów wskazują Bobbyego Bare, wspomnianego wyżej Hedy Westa oraz Charliego Williamsa. Samo nagranie po raz pierwszy zostało zrealizowane w marcu 1961 roku przez grupę The Journeymen tworzoną przez Scotta McKenzie (wylansował m.in słynny przebój „San Francisco”), Johna Phillipsa (założyciela grupy The Mamas And The Papas. Phillips został także wymieniony jako współautor piosenki na oryginalnym wydaniu LP) oraz Dicka Weissmana.
Pełny tytuł utworu „500 Miles” brzmiał „500 Miles From Home” (inny spotykany tytuł to „500 Miles Away From Home”) i bazował na wiele starszej kompozycji „900 Miles”.

Jak pisałem wcześniej, Elvis Presley piosenkę wykonał dwukrotnie. Obie wersje były kompletne i obie zostały zrealizowane w sposób oficjalny. Pierwszą wersję można usłyszeć na płycie „In Private Moment” wydaną w ramach katalogu FTD Label a kolejną na albumie „From Memphis To Canada”.

Obie wersje możecie usłyszeć także poniżej:

„500 Miles” Wersja #1 – Elvis Presley (nagranie domowe. Czerwiec 1966)
„500 Miles” Wersja #2 – Elvis Presley (nagranie domowe. Czerwiec 1966)
„500 Miles” – The Kingston Trio (z płyty „Sing A Song With The Kingston Trio”. Capitol 1963. Nagranie użyte przez Elvisa w 1966 roku jako podkład instrumentalny)

(info: The Roots Of Elvis/YouTube/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29