„Poor Man’s Gold”, czyli jak sztuczna inteligencja dokończyła… niedokończoną piosenkę Elvisa

Jak zabrzmiałaby kompozycja Scotta 'Mac’ Davisa gdyby Elvis nagrał ją w 1969 roku?

Jeszcze na etapie przygotowań do słynnej sesji nagraniowej w studiu American Sound w Memphis, Elvis Presley chciał zarejestrować kilka kompozycji Scotta 'Mac’ Davisa. Wśród nich m.in „In The Ghetto”, „Don’t Cry Daddy” oraz „Home”. Innym utworem tego wybitnego amerykańskiego autora, który Presley chciał włączyć do swojego repertuaru było „Poor Man’s Gold”.

Gdy jednak w połowie stycznia Elvis musiał zawiesić swój udział w nagraniach z powodu niedyspozycji zdrowotnej – zmagał się z ostrym przeziębieniem, obecni w studiu muzycy pracowali bez niego i zarejestrowali podkład instrumentalny do wspomnianego utworu („Poor Man’s Gold”) z nadzieją, że Elvis uzupełni go o swój wokal po powrocie do studia.

POOR MAN’S GOLD – ELVIS PRESLEY (ORYGINALNE NAGRANIE Z 1969 ROKU)

I niewiele by brakowało by tak właśnie się stało. W nocy z 21 na 22 stycznia 1969 roku, Elvis podjął próbę nagrania ścieżki wokalnej do „Poor Man’s Gold” jednak rozproszony przez przejeżdżający obok studia samochód strażacki, przerwał nagranie po zaledwie piętnastu sekundach i… nigdy więcej już do niego nie wrócił.

Piosenka pozostała nieukończona. Aż do dzisiaj!

Kilka dni temu bowiem, twórcy kanału Elvis Archival Preservation Society, z pomocą sztucznej inteligencji dokończyli utwór. Efekt okazał się imponujący i szalenie realistyczny. Dzięki staraniom osób z EAPS otrzymaliśmy dzisiaj unikalną możliwość posłuchania jak brzmiałaby ta przejmująca ballada, gdyby tamtej styczniowej nocy 1969 roku Elvis ją ukończył.

Wow, to fascynujące i przerażające zarazem„, skomentował jeden z fanów słysząc dokończone nagranie. Tego typu działania każą się bowiem poważnie zastanowić czym za kilka lat zostanie zalany Internet. Do czego zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja? Czy będziemy w stanie odróżnić fikcję od rzeczywistości?

POOR MAN’S GOLD – ELVIS PRESLEY (UKOŃCZONE NAGRANIE)

Czy twórcy będą używać tej technologii tak jak Paul McCartney, który kilka tygodni temu zapowiedział realizację ostatniego wspólnego utworu The Beatles, „Now And Then”, właśnie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (jednak, wspomniana technologia zostanie tu wykorzystana jedynie w celu wydobycia ze starego demo wokalu Johna Lennona) czy może czeka nas zalew zupełnie „nowych” lub nieukończonych piosenek jak w przypadku Elvisa Presleya i opisanego powyżej „Poor Man’s Gold”

Jakie jest wasze zdanie?

(Info: Elvis Information Network/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29