Wakacyjne pocztówki od… Elvisa

Wakacyjne pocztówki od… Elvisa
Część 2
„Fun In Acapulco”

Przed tygodniem, za sprawą romantycznej ballady „Blue Hawaii” (i jej historii) przenieśliśmy się na moment na Hawaje. Z kolei dzisiaj chciałbym zaproponować Wam muzyczną wycieczkę do słonecznego Meksyku, a dokładniej rzecz ujmując do Acapulco.
To właśnie tam rozgrywała się akcja czternastego filmu z udziałem Elvisa Presleya, „Fun In Acapulco”. Był to jednocześnie ostatni film słynnego piosenkarza, w którym zagrał przed nastaniem w USA beatlemanii i Brytyjskiej Inwazji.

Elvisa, który wbrew pozorom nigdy nie pojawił się w Ameryce Południowej (wszystkie zdjęcia zrealizowano w hollywoodzkich studiach wytwórni Paramount Pictures), obsadzono w roli młodego cyrkowca, Mike’a Windgrena. Kreowany przez niego bohater przybywa do tytułowego Acapulco by zapomnieć o śmiertelnym wypadku, który wydarzył się podczas jednego z pokazów rodzinnej formacji „Latający Windgrenowie” (brat Mike’a zginął podczas akrobacji na trapezie.

Po przyjeździe do Meksyku Windgren podejmuje pracę na luksusowym jachcie lecz w krótkim czasie traci ją na skutek zatargu z atrakcyjną córką właściciela statku. O tym jak potoczą się dalsze losy głównego bohatera możecie przekonać się sami włączając w jeden z letnich wieczorów tą udaną i rozśpiewaną komedię romantyczną.

Teraz natomiast wróćmy do piosenki, która zawsze kojarzy mi się z latem, wakacjami i udanym wypoczynkiem.

„Fun In Acapulco”, wspólna kompozycja Bena Weismana (muzyka) i Sida Wayne’a (tekst), podobnie jak wspomniana przed tygodniem „Blue Hawaii”, wybrzmiała w filmie podczas napisów początkowych. W tym czasie Elvis nie pojawia się na ekranie. Nastrojowym dźwiękom towarzyszą za to urokliwe zdjęcia Acapulco.

FUN IN ACAPULCO – ELVIS PRESLEY (Z FILMU „FUN IN ACAPULCO”, 1963)

Utwór tytułowy został nagrany za pierwszym podejściem drugiego dnia dwudniowej sesji nagraniowej w hollywoodzkim studiu Radio Recorders (22 – 23 stycznia 1963). Warto wspomnieć, że na płycie demo dostarczonej do studia zaśpiewał późniejszy gwiazdor piosenki, P.J.Proby. „Robiłem dla niego płyty demo do piosenek napisanych przez Bena Weismana czy Ruth Batchelor„, wspominał w jednym z wywiadów Proby. „Całą tą muzykę, którą musiał wykonywać w filmach. Schodziłem do studia około dziewiątej – dziesiątej rano, nagrywałem je a później wysyłałem je do niego około piątej po południu by mógł je nagrać. W ciągu dnia był zbyt zajęty filmowaniem by nagrywać„.

FUN IN ACAPULCO – P.J. PROBY (DEMO DLA ELVISA)

W nagraniach towarzyszył Elvisowi zespół w składzie Scotty Moore, Barney Kessel i Hilmer J. 'Tiny’ Timbrell na gitarach, Ray Siegel na basie, Hal Blaine i D.J Fontana na bębnach, Emil Radocchia na perkusji, Dudley Brooks na pianinie, Anthony Terran i Rudolph Loera na trąbkach oraz połączone grupy wokalne The Jordanaires i The Amigos.

„Fun In Acapulco” ukazało się na płycie długogrającej pod tym samym tytułem w listopadzie 1963 roku.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29