„Elvis Is Back!” – Elvis jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliście!

„Elvis Is Back!”
– Elvis jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliście! –
(część 27,ostatnia)

Mariusz Ogiegło

W równie błyskawicznym tempie co w USA singiel „It’s Now Or Never”/”A Mess Of Blues” podbił także europejski rynek muzyczny – pomimo drobnych kłopotów z prawami autorskimi. „’It’s Now Or Never’ została wydany 5 lipca i była przebojem Nr.1”, zapamiętał Todd Slaughter z angielskiego fanklubu Presley’a. „Sprzedawała się wyjątkowo dobrze w wielu państwach i zyskała status złotej płyty. W Wielkiej Brytanii po zniesieniu tymczasowego zakazu spowodowanego prawami autorskimi płyta trafiła prosto na miejsce pierwsze i pozostawała na szczycie przez osiem tygodni przynosząc Elvisowi pierwszą angielską złotą płytę”.

Bardzo podobny wynik nowa wersja włoskiego „O Sole Mio” zanotowała także w Australii, Belgii, Norwegii i Holandii (wszędzie tam docierając do pierwszej pozycji). Tylko o jedno miejsce niżej nowy singiel Elvisa uplasował się na niemieckiej liście Der Musikmarkt.

W sumie na całym świecie sprzedano ponad… dwadzieścia milionów egzemplarzy płyty z nagraniem „It’s Now Or Never” co czyni go najlepiej sprzedającym się singlem w całym dorobku artystycznym Elvisa!

Z wydaniem ostatniego singla z nowymi piosenkami Presley’a kierownictwo RCA Victor ociągało się aż do końca roku. Szefowie wytwórni chcieli mieć pewność, że ballada „Are You Lonesome Tonight?”, którą wybrano na stronę A (a którą przecież Steve Sholes obiecał piosenkarzowi zachować tylko dla potomności) w pełni pasuje do nowego stylu Elvisa („bardziej wygładzonego, sprzyjającego akceptacji przez starsze pokolenie”). Po konsultacji z Pułkownikiem Parkerem, 1 listopada 1960 roku, płyta trafiła do sklepów. Siedmiocalowy albumik tłoczono w New Jersey, Indianapolis i Los Angeles. Na odwrocie krążka zamieszczono kompozycję „I Gotta Know”.

W ciągu zaledwie kilku dni od premiery było już wiadomo, że płyta będzie gigantycznym sukcesem. Tylko w pierwszym tygodniu na singiel wpłynęło dziewięćset tysięcy zamówień! Jak podają niektóre źródła, w ciągu zaledwie kilku sekund (!) liczba ta wzrosła do miliona dwustu tysięcy kopii!!!

W jednej z pierwszych recenzji prasowych zamieszczonych na łamach branżowego pisma Variety napisano: „Elvis Presley zamienia stary przebój na ciepłe i czułe wykonanie, które także zawiera recytowaną wstawkę”.

19 listopada 1960 roku „Are You Lonesome Tonight?” było już na liście Tygodnika Billboardu, która jak wyraził się producent telewizyjny Jack Good była niczym innym jak „wieloodcinkowym serialem z Elvisem Presley’em w roli głównej” (w chwili gdy „Are You Lonesome Tonight?” rozpoczynało swoją wędrówkę na szczyt w zestawieniu znajdowały się dwa inne nagrania Presley’a – kolejno „It’s Now Or Never” oraz „I Gotta Know”). Siedem dni później, 26 listopada, nowy przebój Elvisa zajmował już drugie miejsce na liście Hot 100. Numerem Jeden został tydzień później (3 grudnia) i pozostawał nim nieprzerwanie aż do 14 stycznia 1961 roku! Piosenka spędziła w zestawieniu siedemnaście tygodni z czego aż jedenaście w pierwszej dziesiątce!

Jako ciekawostkę warto dodać, że ta nastrojowa ballada wywołała nowe szaleństwo wśród wielbicieli (a szczególnie wielbicielek) Elvisa. Jak odnotował Tygodnik Billboard tysiące kobiet słysząc wyrecytowane ciepłym głosem „zastanawiam się czy jesteś samotna dziś wieczorem?” (“I wonder if you’re lonesome tonight”) zdecydowało się wysłać swoją odpowiedzieć do piosenkarza! Kilka wokalistek nagrało nawet specjalne płyty z muzyczną odpowiedzią! Doddie Stevens, Linda Lee, Ricky Page i Thelma Carpenter zrealizowały utwór zatytułowany „Yes, I’m Lonesome Tonight” do oryginalnego tekstu dodając jedynie swoje osobiste wyznania!

Za oceanem płyta odniosła równie spektakularny sukces. W Wielkiej Brytanii „Are You Lonesome Tonight?” przez cztery tygodnie okupowała pierwsze miejsce na tamtejszej liście przebojów (łącznie spędziła w zestawieniu aż piętnaście tygodni).

Trzy miesiące po premierze w USA, tj. w styczniu 1960 roku, wytwórnia RCA doliczyła się dwóch milionów egzemplarzy singla sprzedanych na całym świecie. Jeszcze tego samego roku Presley otrzymał za niego swoją kolejną złotą płytę. Nie było to jednak jedyne wyróżnienie jakie spotkało ten utwór. W roku 1960 roku „Are You Lonesome Tonight?” doczekało się aż trzech nominacji do prestiżowej Nagrody Grammy (w kategorii Płyta Roku, Najlepsze Męskie Wykonanie oraz Najlepszy Singiel Pop).

Piosenki z pierwszych po powrocie do USA sesji nagraniowych Elvisa Presley’a stały się ważną częścią historii muzyki rozrywkowej i ważną częścią niemal każdego koncertu artysty. Opisywany powyżej utwór „Are You Lonesome Tonight?” Presley wykonał ‘na żywo’ aż sześćdziesiąt dwa razy. „It’s Now Or Never” wybrzmiało ze sceny sto pięćdziesiąt jeden razy, „Fever” trzysta pięćdziesiąt dwa razy. W roku 1976 natomiast Elvis dwukrotnie wykonał także porywające „Such A Night”. Imponujący ranking? A to tylko wyniki z lat 1969-1977…

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *