„Memphis Waltz” – prywatne nagrania Elvisa Presleya i ich historia

Elvis Presley prywatnie. Historia domowych nagrań króla rock’n’rolla. Część 6

Święta Wielkanocne to czas radości, wspólnych spotkań z rodziną ale także i zadumy nad życiem. Przygotowując tą, szóstą już, część serii „Memphis Waltz” poświęconą domowym nagraniom Elvisa Presleya zdecydowałem się raz jeszcze sięgnąć do muzyki, którą piosenkarz kochał najbardziej – do muzyki gospel.

W Wielkanocny Poniedziałek chciałbym zaprosić Was w muzyczną podróż do roku 1966, do posiadłości Rocca Place w Kalifornii (na zdjęciu Elvis w towarzystwie policjanta przed opisywaną posiadłością. Fotografia datowana na 19 września 1967 rok), gdzie Elvis w towarzystwie swoich przyjaciół zaśpiewał piękną pieśń „Hide Thou Me (Rock Of Ages)”.

Był luty 1966 roku. W domu przy Rocca Place w Kalifornii „ujawniła się muzyczna dusza Elvisa”, jak pisze Collin Escott. Siedząc przy pianinie Elvis w towarzystwie swoich przyjaciół, Reda Westa i Charliego Hodge’a, śpiewał przez kilkanaście minut swoje ulubione utwory. Wśród nich wybrzmiała m.in piękna pieśń z gatunku muzyki gospel – „Hide Thou Me”.

W swoich wywiadach Elvis często podkreślał swoją fascynację muzyką sakralną. „Moją największą miłością jest muzyka spirituals – czasami sięgam po stare, kolorowe, spirituals. Znam praktycznie każdą religijną piosenkę jaka została kiedykolwiek napisana„, mówił. Tą starą, bo pierwotnie nagraną w 1941 roku, przez The Chuck Wagon Gang kompozycję Presley pamiętał z płyty swojego ulubionego kwartetu The Statesman (choć jak podkreśla m.in Collin Escott – nie ma stuprocentowej pewności, że tak własnie było).

Pewnym wydaje się natomiast fakt, że Elvis bardzo cenił sobie ten utwór ponieważ zaśpiewał go aż dwukrotnie. Wykonując go po raz kolejny przez długi czas powtarzał refren nie pozwalając pieśni się skończyć. „Jak to często bywało, gdy Elvis kochał jakiś utwór, nie pozwalał mu się skończyć, wielokrotnie powtarzając jego refren„, wyjaśniał Collin Escott.

Tą i pozostałe piosenki wykonane podczas lutowego jam session w Rocca Place zarejestrował na domowy magnetofon Red West. Po latach nagrania, nigdy nie przeznaczone do komercyjnego wydania, zostały zrealizowane na płytach. Krótszą wersję usłyszeć można m.in na boxie „Peace In The Valley” oraz na CD „In A Private Moment” z kolekcjonerskiego katalogu FTD Label. Z kolei dłuższa, trwająca ponad pięć minut wersja, została wydana m.in na zestawie „Today, Tomorrow & Forever”, „I Believe – The Gospel Masters” i wielu innych

„ROCK OF AGES/HIDE THOU ME” – ELVIS PRESLEY (NAGRANIE DOMOWE. LUTY 1966. KRÓTSZA WERSJA)
„HIDE THOU ME (ROCK OF AGES)” – ELVIS PRESLEY (NAGRANIE DOMOWE. LUTY 1966. DŁUŻSZA WERSJA)

(info: Today, Tomorrow & Forever/The Roots Of Elvis/Mariusz Ogiegło)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29