NASHVILLE ’61 – Szybki pocałunek w Nashville

Nashville ’61
– Szybki pocałunek w Nashville –
(Część 5)
Mariusz Ogiegło

W jednym z nielicznych udzielonych wywiadów współpracownik Elvisa, Lamar Fike, wyznał: „każdy mądry piosenkarz wie skąd pochodzi jego materiał i wie gdzie się po niego udać. Taki jest biznes. Elvis darzył szacunkiem kompozytorów. Uwielbiał Morta Shumana i Doc Pomusa oraz Jerry’ego Leibera i Mike’a Stollera. Lubił także muzykę Dona Robertsona, która była bardziej w stylu country. Kiedy materiał pochodził od któregoś z wyżej wymienionych autorów Elvis chciał go usłyszeć bardzo szybko”.

Nie dziwi więc fakt, że Presley niemal zachwycił się nowym demo przesłanym do studia przez team Shuman/Pomus. „To dobra piosenka. Lubię ją”, komplementował piosenkarz utwór „(Marie’s The Name) His Latest Flame”. „Nagramy go choćby miało nam to zająć trzydzieści dwie godziny”.
Kompozycja, określana przez historyków muzycznych mianem „kwintesencji wczesnych lat sześćdziesiątych”, była jedną z trzech nadesłanych przez autorów na czerwcową sesję. I jednocześnie, jedną z dwóch… które nie zostały napisane z myślą o Elvisie! Oryginalną wersję tej piosenki wykonał bowiem… Deal Shannon. Jego aranżacja (zdecydowanie inna od Presley’owskiej przez jednych uznawana za „okropną” a przez innych za lepszą od wersji Elvisa) została wydana w czerwcu 1961 roku na longplayu „Runaway With Deal Shannon”. Przed nim jednak z utworem tym próbowali zmierzyć się także Bobby Vee i Bobby Darin (dla obu artystów w tamtym czasie pisali Shuman i Pomus. Wszystkie nowe utwory, które wyszły więc spod ich pióra najpierw trafiały właśnie do nich). Niektóre źródła podają, że piosenkę uznano za zbyt rock’n’rollową i zupełnie nie pasującą do repertuaru tych wokalistów. Ernst Jorgensen natomiast pisze wprost, że obaj „nie mieli satysfakcjonującego pomysłu na ich (Shumana i Pomusa, przyp.autor) najlepsze piosenki 'Little Sister’ oraz 'His Latest Flame’ dlatego wysłano je do Elvisa do zapoznania się wraz z innym utworem, 'Kiss Me Quick’”.

DEAL SHANNON – (Marie’s The Name) „His Latest Flame” (z płyty „Runaway With Deal Shannon”)

Część 6

CDN.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29