„Słuchacze 2,000 stacji radiowych nie mogą się mylić”….

Boże Narodzenie z Elvisem Presleyem

SŁUCHACZE
2,000 STACJI RADIOWYCH NIE MOGĄ SIĘ MYLIĆ
– Kulisy programu radiowego „Season’s Greetings From Elvis –

Mariusz Ogiegło

Dlaczego każdy dzień nie może być jak Boże Narodzenie? Dlaczego to uczucie nie może trwać bez końca? Bo jeśli każdego dnia byłoby jak w Boże Narodzenie to jak wspaniały mógłby być świat„.

Jest taki czas w ciągu całego roku kiedy wszyscy – bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania, stajemy się uczestnikami niezwykłego, magicznego spektaklu. Wspaniałego widowiska, które rozgrywa się na ulicach naszych miast, wiosek, domów czy miejsc pracy. Przedstawienia, które otaczającą nas codzienność zamienia w bajkowy – rozbłyskujący tysiącami kolorowych lampek, otulony gęstymi girlandami i pachnący cudnie przystrojoną zieloną choinką – świat. Świat, w którym przestajemy myśleć o trapiących nas kłopotach i zaczynamy marzyć. Wsłuchując się w radosny śpiew kolędników wypatrując przez zamarznięte okna pierwszej gwiazdki i nadejścia Świętego Mikołaja.

Magia Świąt Bożego Narodzenia przez lata inspirowała twórców na całym świecie. Na temat tego niezwykłego grudniowego czasu powstały dotąd setki (jeśli nie tysiące) obrazów, opowiadań, filmów, przedstawień teatralnych i przede wszystkim piosenek.

W amerykańskiej tradycji i kulturze Święta Bożego Narodzenia (podobnie jak i w wielu innych krajach) odgrywają niezwykle ważną rolę. Początek okresu gwiazdkowego wyznacza już przypadające w czwarty czwartek listopada Święto Dziękczynienia. Choć podobnie jak w Polsce pierwsze choinki i bogaty asortyment akcesoriów do przyozdabiania domów i podjazdów pojawiają się w sklepach już kilka tygodni wcześniej. Z uwagi jednak na fakt, że Stany Zjednoczone są „zlepkiem różnych tradycji i kultur” sama celebracja grudniowych świąt różni się w zależności od wyznania i zwyczajów panujących w danym domu. Natomiast jednym z punktów które łączy je wszystkie, tuż po radosnym rozpakowywaniu prezentów pozostawionych pod choinką przez Świętego Mikołaja, jest wspólne śpiewanie kolęd które następuje tuż po uroczystym obiedzie.

O cudzie betlejemskiej nocy Amerykanie śpiewają jednak już o wiele wcześniej. W zasadzie już od początku grudnia. Tyle, że wówczas, piosenki gwiazdkowe wybrzmiewają najczęściej w stacjach radiowych i specjalnych programach telewizyjnych budując tymsamym wyjątkowy nastrój oczekiwania na zbliżającą się Gwiazdkę.

Pod koniec 1967 roku menedżer Elvisa Presleya, Pułkownik Tom Parker wraz z kierownictwem wytwórni RCA Victor zdecydowali się wykorzystać tą przedświąteczną gorączkę do zorganizowania imponującego wydarzenia medialnego. Bodaj największego w tamtym czasie. „Mamy świadomość, że będziecie chcieli by 'Elvis’ Christmas Special’ przyciągnął jak największą liczbę słuchaczy waszej stacji„, pisał do dyrektorów programowych ponad dwóch tysięcy amerykańskich rozgłośni radiowych, Ken Clanton, właściciel niewielkiej acz prężnie działającej agencji reklamowej mieszczącej się w Tampie na Florydzie, którego Parker zatrudnił w styczniu 1967 roku (pierwszym projektem przy którym wspólnie pracowali był specjalny program radiowy z okazji Świąt Wielkanocnych. Nie miał on jednak takiego wydźwięku jak ten zrealizowany kilka miesięcy później). „Sukces zarówno tego jak i przyszłych show w dużej mierze zależy jednak od waszych wysiłków. Zachęcam was więc do promocji tego show na tyle na ile to możliwe by mieć pewność, że słuchacze będą wiedzieć kiedy zostanie on wyemitowany. Jak już zapewne zauważyliście, odrobina dodatkowego wysiłku zwykle procentuje dużymi korzyściami„.

Powyższe słowa zostały przedrukowane w okolicznościowej, liczącej dwadzieścia osiem stron, broszurze, która na początku listopada stała się częścią specjalnego pakietu który wytwórnia RCA rozesłała do dwóch tysięcy czterystu (w opublikowanej na dzień przed emisją obszernej zapowiedzi, magazyn Billboard informował nawet o trzech tysiącach) rozgłośni radiowych w całym USA. Zestaw, w skład którego wchodziły ponadto m.in ostatni świąteczny singiel Elvisa, „If Every Day Was Like Christmas”, katalogi z pełną listą jego płyt, sto sztuk kartek świątecznych, pięćdziesiąt egzemplarzy kalendarzy kieszonkowych ze zdjęciem Presleya oraz kilka innych gadżetów świątecznych był częścią akcji promującej gwiazdkową audycję „Season’s Greetings From Elvis”. Był to półgodzinny program radiowy który wraz z kompletnym scenariuszem, został dołączony do wspomnianego pakietu na płycie winylowej (choć tej wytłoczono podobno tylko dwadzieścia pięć egzemplarzy, które trafiły do dyrektorów najbardziej liczących się stacji) lub taśmie szpulowej (która jak głosi jedna z historii, po emisji programu miała zostać zniszczona) i obejmował dziesięć utworów w wykonaniu Presleya. Wśród wyselekcjonowanych nagrań znalazły się głównie pieśni gospel, tradycyjne kolędy oraz piosenki o tematyce bożonarodzeniowej – w tym także ostatni gwiazdkowy przebój „If Every Day Was Like Christmas”.

Tak, tak. To są dźwięki, których uwielbiamy słuchać a które wraz z dźwiękami życzeń sprawiają, że Boże Narodzenie jest dla nas wszystkich tak radosnym i wspaniałym czasem„, zapewniał fanów piosenkarza, którzy 3 grudnia zgromadzili się przed radioodbiornikami, prowadzący program Buzz Benson. „By uczynić tegoroczny sezon świąteczny szczególnie przyjemnym dla Ciebie i Twojej rodziny, Elvis i Pułkownik Parker przedstawiają ten specjalny program z muzyką świąteczną wybraną z płyt świątecznych i sakralnych Elvisa Presleya nagranych dla wytwórni RCA Victor„. Po tych słowach z głośników popłynęła kompozycja „Here Comes Santa Claus (Right Down Santa Claus Lane)” ze zrealizowanego w 1957 roku longplaya „Elvis’ Christmas Album”.

O tak, o tej porze roku Święty Mikołaj poleruje już swoje sanie, gromadzi renifery i wraz ze wszystkimi swoimi współpracownikami wyrabia nadgodziny żeby tylko być gotowym do Wigilii. Więc lepiej bądź grzeczny jeśli chcesz by cię odwiedził„, kontynuował Benson. „Sprzedawcy płyt będą mieli pod ręką spory zapas świątecznych i sakralnych albumów i singli Elvisa. A teraz już sam Elvis i nasz świąteczny faworyt – BLUE CHRISTMAS„.

W podobnym tonie utrzymana była cała audycja. Utwory takie jak „O Little Town Of Bethlehem”, „Silent Night”, „I Believe”, „How Great Thou Art”, „His Hand In Mine” czy wspomniane już wcześniej „If Everyday Was Like Christmas” przeplatały się z entuzjastyczną narracją Buzza Bensonsa zachwycającego się urokami Bożego Narodzenia i przesłaniem ukrytym w prezentowanych nagraniach („Jak poruszający i piękny jest przekaz tych utworów„). Przede wszystkim jednak zachęcającego do zakupu płyt z muzyką Elvisa („Jednym z powodów dla których prezentujemy te nagrania w naszej audycji jest olbrzymia popularność tych wspaniałych sakralnych albumów. Czyż więc może być bardziej odpowiedni prezent dla twojego drogiego przyjaciela niż płyty Elvisa, które tutaj gramy? Możesz je dostać u swojego sprzedawcy„).

Obok prowadzącego audycję w jej trakcie przez krótką chwilę można było usłyszeć także Dale’a Robertsona, gwiazdę nadawanego od 1966 roku serialu „Iron Horse”. „Boże Narodzenie to czas dawania i dzielenia się„, zakończył swoją wypowiedź popularny aktor. „Kiedy więc już wszyscy wsiądziemy do Świątecznego pociągu (nawiązanie do głównego wątku serialu w którym występował, przyp. autor) zadbajmy o to by szczęście i zdrowie podróżowały razem z nami„.

W finale programu do odbiorców dwóch tysięcy stacji radiowych przemówił także sam Elvis, który w specjalnie nagranym na tą okazję komunikacie podziękował za wysłuchanie audycji i złożył świąteczne życzenia. „Dziękuję za wysłuchanie. Życzę wam Wesołych Świąt i wspaniałego Nowego Roku„, powiedział popularny piosenkarz. Po jego słowach wyemitowano utwór – „I’ll Be Home For Christmas” (w roku 1982 na płycie „Memories Of Christmas” po raz pierwszy życzenia Elvisa wydano przed kolędą „Silent Night” i w takim połączeniu funkcjonują po dziś dzień na wielu świątecznych kompilacjach. Pomimo iż przed pierwszymi wypowiedzianymi przez Elvisa słowami wyraźnie słychać wokalny wstęp do „I’ll Be Home For Christmas”).

Gwiazdkowy program, powtórnie wyemitowany w niedzielę 10 grudnia, okazał się sukcesem. Jego formuła natomiast stała się dla Parkera inspiracją do stworzenia specjalnego gwiazdkowego widowiska telewizyjnego. „’68 Comeback Special’ pierwotnie plarnowany był jako Christmas Show„, opowiadał Bones Howe, producent legendarnego dzisiaj programu telewizji NBC, w jedym z wywiadów. „Rok wcześniej Elvis zrobił świąteczną audycję radiową, która okazała się dużym sukcesem”.

Święta Bożego Narodzenia były dla Elvisa niezwykle ważnym okresem w ciągu całego roku. Niezmiennie od rosnącej z upływem lat popularności i miejsca w jakim właśnie znajdowała się jego kariera zawsze starał się spędzać ten czas z rodziną i bliskimi w Graceland. Osobiście angażował się w przystrajanie posiadłości i wybieranie gwiazdkowych upominków. Po rodzinnym obiedzie natomiast uwielbiał wsiąść do samochodu i wraz z kilkoma zaufanymi przyjaciółmi objeżdżać miasto w poszukiwaniu najpiękniejszych świątecznych iluminacji. Na kilka godzin Elvis Presley – supergwiazda światowej muzyki rozrywkowej, stawał się na powrót małym chłopcem oczarowanym magią grudniowych świąt. „Dla Elvisa i jego rodziny Boże Narodzenie zawsze było i jest czasem szczególnym, który dzielą z przyjaciółmi i sąsiadami„, zapewniał Buzz Benson w grudniowej audycji z 1967 roku. „Zachowując przy tym wszystkie świąteczne tradycje, począwszy od dekorowania domu, ubieraniu drzewka w piękne kolorowe ozdoby i światełka aż po szamotanie się by znaleźć odpowiednie prezenty dla przyjaciół i bliskich. Czasem w którym wymieniają ciepłe i radosne życzenia a w Wigilię śpiewając wspólnie wspaniałe kolędy opowiadające historię Bożego Narodzenia. Jest to czas radości ale i dziękczynienia za przesłanie jakie niosą w sobie te święta – 'Pokój na Ziemi ludziom dobrej woli’„.

Miłość Elvisa do Bożego Narodzenia przeniosła się także do nagrywanych przez niego gwiazdkowych piosenek. Dzięki temu płyty takie jak „Elvis’ Christmas Album” czy „Elvis Sings The Wonderful World Of Christmas” wciąż brzmią równie świeżo i inspirująco jak w dniu swojej premiery. I ciężko sobie dzisiaj wyobrazić Boże Narodzenie bez choćby jednego, wyśpiewanego z tak niewiarygodną pasją, pochodzącego z nich utworu.

AUDYCJA „SEASONS GREETINGS FROM ELVIS” ZOSTAŁA WYEMITOWANA 3 i 10 GRUDNIA 1967 ROKU. W PROGRAMIE WYKORZYSTANO UTWORY (w kolejności ich prezentowania na antenie):

Here Comes Santa Claus (Right Down Santa Claus Lane)/Blue Christmas/O Little Town Of Bethlehem/Silent Night/I’ll Be Home For Christmas/I Believe/If Everyday Was Like Christmas/How Great Thou Art/His Hand In Mine/I’ll Be Home For Christmas

Drodzy Czytelnicy, 

Dzisiaj Wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Jeden z najbardziej magicznych i niezwykłych wieczorów w całym roku. Zanim jednak usiądziemy do pięknie przystrojonego stołu pozwólcie, że za pośrednictwem tego bloga złożę Wam najserdeczniejsze świąteczne życzenia. Obyśmy przeżyli te, z natury radosne choć tak inne w tym roku, Święta w dobrym zdrowiu, spokojnie i z dala od doczesnych trosk. Niech każdy z nas choć na moment postara się zatrzymać i zapomnieć o otaczającej nas od wielu miesięcy smutnej pandemicznej rzeczywistości. Uśmiechu, radości na każdy z tych świątecznych dni. I oczywiście, góry wymarzonych prezentów pod choinką. Wszystkiego najlepszego. WESOŁYCH ŚWIĄT!!! 

Mariusz Ogiegło

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *