Polska książka doceniona przez zagranicznych recenzentów
Holenderski blog „Elvis Day By Day” to obecnie jeden z najpopularniejszych i najważniejszych serwisów internetowych poświęconych Elvisowi Presleyowi. Tym bardziej cieszy więc fakt, że jego założyciel i administrator, Kees Mouwen, podjął się napisania recenzji najnowszej części książki „Elvis. Wszystkie płyty króla”.
W opublikowanym wczoraj wieczorem, obszernym tekście, bardzo pozytywnie odniósł się do wydanej przed trzema miesiącami publikacji.
„Piękno naszego hobby polega na tym, że Elvis jest wszędzie i – 45 lat po jego śmierci – wciąż łączy fanów na całym świecie. Każdego z własnym uznaniem i spojrzeniem na twórczość i spuściznę króla„, możemy przeczytać w recenzji. „Mariusz Ogiegło opublikował drugi tom króla „Elvis. Wszystkie płyty króla”, kończąc tym samym dwutomową analizę wydawnictw Elvisa Presleya z lat 1956 – 1977. Tom pierwszy obejmował lata 1956 – 1966. Ten tom obejmuje pozostałe, 1966 – 1977.
WYGLĄD
Okładka tej polskiej książki jest prosta ale efektowna, choć kilka okładek płyt Elvisa jeszcze bardziej oddałoby jej treść. Książka ma format A5, liczy 500 stron, została wydana na wysokiej jakości papierze i jest całkowicie czarno-biała.
Układ i czcionka są przyjemne dla oka, choć znowu, nieco więcej ilustracji (każdy rozdział ma tylko jedną ilustrację okładki, która jest opisywana) dałoby czytelnikowi nieco przerwy w czytaniu ponieważ strony są pełne tekstu.
Styl pisania Ogiegło jest zajmujący a użycie cytatów ożywia tekst. Dzięki temu będziesz pochłonięty przez cały czas. W odnośnikach wyraźnie widać, że autor odrobił pracę domową przygotowując eseje. Wykorzystane źródła to standardowe podręczniki Ernsta Jorgensena, Petera Guralnicka, Collina Escotta, Richarda Petersa i innych ale interesującym jest również to, że Ogiegło uwzględnił wśród nich Leszka Strzeszewskiego ze swojej ojczyzny. Inne źródła wykorzystane do opowiedzenia tej historii to dokumentacje sesji oraz wywiady z muzykami, producentami, członkami Mafii z Memphis oraz byłą żoną i byłymi dziewczynami Elvisa.
Oprócz analizy albumu, każdy rozdział zawiera również spis utworów, przegląd zaangażowanych muzyków oraz oficjalne wydania albumu.
Książka stanowi doskonałą lekturę podczas ponownego przeglądu poszczególnych oryginalnych albumów Elvisa. Ogiegło prowadzi Was za rękę przez sesje nagraniowe, które dały nam te oryginalne albumy. W połączeniu z niektórymi kompletnymi sesjami dostępnymi teraz w kolekcjonerskiej serii Follow That Dream, eseje zawarte w tej książce zapewniają dobrze zbadane i interesujące tło dla muzyki„.
Całość recenzji można przeczytać na stronie Elvis Day By Day pod poniższym linkiem:
„ELVIS. WSZYSTKIE PŁYTY KRÓLA” – RECENZJA
(Info: Day By Day/Mariusz Ogiegło)