ELVIS ON TOUR – w drodze po Złoty Glob

ELVIS ON TOUR
– w drodze po Złoty Glob –
(Część 2)

Mariusz Ogiegło

Spektakularny sukces programu NBC, a w szczególności ta jego część, w której Elvis wystąpił 'na żywo’ przed publicznością, niemal naturalnie rozbudził zainteresowanie powrotem Presleya na estradę. Oczekiwania wielbicieli były teraz większe niż kiedykolwiek wcześniej. Po emisji show chyba nikt nie chciał już oglądać Elvisa w kolejnym filmie, za to każdy życzył sobie wznowienia przez niego działalności estradowej.

Tak olbrzymi popyt na Presleya i jego muzykę (podobnie jak topniejące zainteresowanie filmami, w których występował) nie uszedł uwadze Pułkownika Parkera, który po wygaśnięciu zobowiązań względem Hollywood, wynegocjował dla swojego klienta intratny kontrakt z nowopowstającym hotelem International w Las Vegas. Największym tego typu obiektem w całym mieście.

Długo wyczekiwany sceniczny comeback Elvisa nastąpił 31 lipca 1969 roku. Na koncert otwierający ściągnęły prawdziwe tłumy. Mogącą pomieścić nieco ponad dwa tysiące osób elegancką salę widowiskową (showroom) szczelnie wypełnili zarówno fani artysty jak i największe ówczesne sławy – Ann Margret, Cary Grant, Sammy Davis Jr i Paul Anka.

Presley, ubrany w zaprojektowany specjalnie na tą okazję czarny kostium, wyglądem luźno nawiązującym do tradycyjnych strojów karate, wkroczył na scenę przy dźwiękach orkiestry Bobby’ego Morrisa i ogłuszającym huraganie braw. Swój występ rozpoczął porywającą wersją prawdziwego hymnu ery rock’n’rolla, „Blue Suede Shoes”. Po nim nastąpiły kolejne, niemniej popularne (i niemniej ważne w dziejach muzyki rozrywkowej) „Jailhouse Rock”, „Don’t Be Cruel”, „All Shook Up” i „Hound Dog”.

Oprócz hitów z początków swojej kariery piosenkarz zaprezentował oczarowanej publiczności także kilka przebojów ze swoich ostatnich sesji nagraniowych, m.in „In The Ghetto” i „Suspicious Minds” oraz parę aktualnych kompozycji – w tym „Words” grupy Bee Gees czy „Hey Jude” i „Yesterday” Beatlesów, którymi chciał niejako potwierdzić, że pomimo swojej długiej nieobecności wciąż jest na bieżąco z tym co obecnie dzieje się w muzyce.

Każdy zaprezentowany tej nocy utwór widownia przyjmowała równie gorącym aplauzem.

Na zwołanej następnego dnia konferencji prasowej Presley wyznał: „Bardzo się cieszę, że mogę z powrotem występować przed publicznością. Nie sądzę bym kiedykolwiek był bardziej podekscytowany niż dzisiejszego wieczora„.

Cieszyła się również publiczność. Pierwszy sezon Presleya w hotelu International, obejmujący pięćdziesiąt siedem koncertów (!) okazał się absolutną sensacją. Dochód osiągnięty ze sprzedaży biletów, gadżetów i różnego rodzaju pamiątek wyniósł blisko półtora miliona dolarów! Las Vegas jeszcze nigdy nie przeżyło czegoś takiego!

W dowód uznania władze hotelu uhonorowały Elvisa złotym pasem (był autentycznie złoty) na którym wygrawerowano: „Elvis. Światowe mistrzostwo w rekordzie frekwencji. Las Vegas, Nevada. International Hotel„.

Rok później Presley na dobre powrócił już do koncertowania. Pod koniec stycznia 1970 roku rozpoczął kolejną turę występów w hotelu International a miesiąc później zagrał sześć koncertów w Houston w Teksasie podczas dorocznej imprezy Houston Livestock & Rodeo.

CDN.

CZĘŚĆ 1 / CZĘŚĆ 2 / CZĘŚĆ 3 / CZĘŚĆ 4 / CZĘŚĆ 5/ CZĘŚĆ 6/
CZĘŚĆ 7 / CZĘŚĆ 8 / CZĘŚĆ 9 / CZĘŚĆ 10 / CZĘŚĆ 11 / CZĘŚĆ 12 /

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29