JAILHOUSE ROCK – za kulisami trzeciego filmu Elvisa Presleya
JAILHOUSE ROCK
– za kulisami trzeciego filmu Elvisa Presleya –
(Część 8)
Mariusz Ogiegło
Ale nie tylko Presley stworzył w „Jailhouse Rock” zapadającą w pamięć kreację. W obsadzie filmu, oprócz niego, znalazło się bowiem również kilku popularnych w tamtym czasie aktorów i aktorek.
Niepodważalnie, jedną z najlepszych – poza tytułową, kreacji stworzył oczywiście trzydziestosiedmioletni wówczas Mickey Shaughnessy (a właściwie Joseph C. Shaughnessy, na zdjęciu po lewej). Urodzony w sierpniu 1920 roku w Nowym Jorku aktor i komik, który na ekranie wcielił się w postać Hunka Houghtona.
Przed występem w „Jailhouse Rock” Shaughnessy zdążył już zagrać w dziewięciu filmach (z których aż cztery zostały zrealizowane w 1957 roku). Na dużym ekranie zadebiutował natomiast w roku 1944 rolą mężczyzny donoszącego piwo do stolika w komedii Davida Butlera, „The Princess And The Pirate”. Wówczas jednak jego nazwisko nie zostało nawet wymienione w czołówce.
Sytuacja ta uległa zmienie dopiero osiem lat później, w roku 1952, gdy Shaughnessy otrzymał rolę Pata Bundy w komediodramacie „The Marrying Kind”.
Po tym występie aktora angażowano już do dwóch, trzech a nawet, jak w 1957 roku, sześciu filmów rocznie. W samym tylko 1953 roku Shaughnessy pojawił się w takich kasowych produkcjach jak „Last Of The Comanches” czy „From Here To Eternity”, za udział w którym Frank Sinatra otrzymał Oscara (najlepsza rola drugoplanowa).
I choć w większości były to role drugoplanowe to z uwagi na swój wygląd – metr osiemdziesiąt wzrostu i prawie dziewięćdziesiąt sześć kilogramów wagi, Shaughnessy grywał głównie „wyraziste i oryginalne postaci„.
W odróżnieniu od Shaughnessy’ego, Dean Jones, którego nazwisko również pojawiło się w czołówce nowego filmu Presleya, nie mógł pochwalić sie tak bogatym dorobkiem filmowym. W zasadzie, rola didżeja radiowego Teddy’ego Talbota (tego, który wyemitował „Treat Me Nice”) była dopiero jego trzecią. Wcześniej aktor zagrał tylko niewielkie epizody w dramacie „Somebody Up There Likes Me” u boku Paula Newmana oraz w melodramacie „Tea And Sympathy”. „Praca z najbardziej utalentowanymi ludźmi na ziemi była dla mnie wielkim zaszczytem„, wyznał Jones w rozmowie magazynem Christians Today w 2009 roku.
Prawdziwą popularność i sympatię widzów Dean Jones zaskarbił sobie dopiero występami na Broadwayu („Under The Yum Yum Tree”) oraz w licznych produkcjach Walta Disneya (m.in w „The Horse In The Gray Flannel Suit” do udziału w którym zaprosił go sam Walt Disney, „That Darn Cat!”, „The Love Bug” czy „Herbie Goes To Monte Carlo”). „Kiedy myślisz o Disneyu, myślisz o Deanie Jonesie„, stwierdził kiedyś były prezes studia Walt Disney Pictures, David Vogel.
Na planie nowej produkcji MGM pojawiło się też kilku innych nestorów amerykańskiego kina. Byli wśród nich m.in Vaughn Everett Taylor (filmowy Mr Shores), który zyskał rozgłos dzięki występom w takich serialach telewizyjnych jak „Kraft Television Theatre” czy „Robert Montgomery Presents”, Saul John Launer (w „Jailhouse Rock” zagrał sędziego, który skazał Elvisa na więzienie) a także uznawany za „najbardziej rozpoznawalną twarz i głos Hollywood lat pięćdziesiątych” Percy Alfred Helton (w filmie Presleya zagrał Sama Brewstera), który po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie już w 1915 roku, w niemym dramacie „The Fairy And The Waif”.
W większości scen muzycznych natomiast, widzowie mogli zobaczyć zarówno członków pierwszego zespołu Presleya, a więc Scotty’ego Moore’a, Billa Blacka i D.J. Fontanę jak i autorów znacznej części utworów ze ścieżki dźwiękowej, Jerry’ego Leibera i Mike’a Stollera. „Po jednej z sesji, myślę, że to były właśnie sesje do 'Jailhouse Rock’, podszedł do mnie ktoś z techników, wykonawców czy koproducentów filmu i powiedział: 'Jerry, chcielibyśmy, żebyś pojawił się jutro o siódmej rano i zagrał pianistę w naszym filmie’„, wspominał w jednym z wywiadów Jerry Leiber. „’Ale ja nie jestem pianistą’, odpowiedziałem. 'Mike jest pianistą’. 'To nie ma znaczenia. Ty wyglądasz jak pianista’, usłyszałem w odpowiedzi„.
- Zdjęcie powyżej: Editorial use only. No book cover usage. Mandatory Credit: Photo by Mgm/Kobal/Shutterstock (5884691r) Mickey Shaughnessy, Elvis Presley Jailhouse Rock – 1957 Director: Richard Thorpe MGM USA Scene Still Musical Le Rock du bagne
CZĘŚĆ 1 CZĘŚĆ 2 CZĘŚĆ 3 CZĘŚĆ 4 CZĘŚĆ 5 CZĘŚĆ 6 CZĘŚĆ 7 CZĘŚĆ 8 CZĘŚĆ 9 CZĘŚĆ 10 CZĘŚĆ 11 CZĘŚĆ 12 CZĘŚĆ 13
CDN.