„‚Love Me Tender’ – pierwsza filmowa rola Elvisa Presleya

LOVE ME TENDER
– Pierwsza filmowa rola Elvisa Presleya – 
(część 10)

Mariusz Ogiegło

Love Me Tender

Możesz nazywać to wyzyskiem lub po prostu zarabianiem na czymś wyjątkowym, póki wciąż jest jeszcze gorące. Ja wolę nazywać to próbą zabójstwa, gdzie ofiarą jest Elvis Presley a oskarżonym studio 20th Century Fox„, napisała w swojej recenzji kinowego debiutu Elvisa – „Czy Presley może ocaleć w tym filmie?”, Margaret Hinxman.

15 listopada 1956 roku, trwający równo osiemdziesiąt dziewięć minut, film „Love Me Tender” trafił ostatecznie na ekrany amerykańskich kin. Uroczystą premierę zorganizowano w Nowym Jorku, w tamtejszym Paramount Theater.

Warto jednak zaznaczyć na wstępie, że miejsce pierwszego pokazu nie było od razu tak oczywiste i przez pewien czas pozostawało nawet tematem zaciętych dyskusji pomiędzy władzami wytwórni a Elvisem. Ten ostatni bowiem niemal do samego końca wierzył, że pierwszy film z jego udziałem zadebiutuje na dużym ekranie w Memphis – w Loews State Theater. „Pracuję nad tym by premiera mogła odbyć się tutaj w Święto Dziękczynienia„, zapewniał swoich fanów w wywiadzie udzielonym jeszcze w drugiej połowie października. W trakcie wspomnianej rozmowy piosenkarz miał również zwierzyć się prowadzącemu, że chciałby na to wydarzenie zaprosić m.in Kim Novak, amerykańską aktorkę, której popularność przyniosły występy w takich produkcjach jak „Piknik” (nagrodzony dwoma Oscarami) czy „Złotoręki”.

W tej kwestii kierownictwo Foxa pozostało jednak nieugięte i nie przychyliło się do próśb Presleya.

Przygotowania do premiery ruszyły już pod koniec października. I to z niespotykanym dotąd rozmachem!

O jego skali, jako pierwsi, przekonali się mieszkańcy Nowego Jorku, gdy w niedzielę, 28 października, najpopularniejsza ulica w mieście – Times Square, została na kilka godzin niemal doszczętnie sparaliżowana przez kilkutysięczny tłum wielbicieli Elvisa przybyłych na odsłonięcie imponujących rozmiarów kartonowej postaci piosenkarza.

Wysoką na czterdzieści metrów podobiznę Presleya (do promocji wykorzystano zdjęcie z filmu „Love Me Tender”) zamontowano nad głównym wejściem do kina.

Pod nią zamieszczono tradycyjne informacje o filmie i dacie zbliżającej się premiery. I tu jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że na archiwalnych zdjęciach z tego dnia, widać wyraźnie, że nazwisko Presleya zostało umieszczone na pierwszym planie – tuż pod tytułem filmu, pomimo iż Elvis zagrał w nim tylko rolę drugoplanową.

Nazwiska pozostałych aktorów, już we właściwej kolejności, pojawiły się na tablicy dopiero dwa i pół tygodnia później, 15 listopada. Wówczas informacja zamieszczona na charakterystycznej markizie Paramount Theater głosiła: „Richard Egan, Debra Paget a także Elvis Presley w filmie 'Love Me Tender’

Tłumu fanów zebranego po obu stronach słynnej ulicy musiało w tym dniu pilnować ponad trzydziestu policjantów. Młodzi ludzie, a w szczególności nastoletnie dziewczyny, na widok swojego idola (a w zasadzie jego zdjęcia) reagowały niemal dokładnie tak jak podczas jego koncertów na żywo. Gdy tylko biała zasłona z olbrzymim czarnym znakiem zapytania opadła w dół, odsłaniając twarz Elvisa, na ulicy rozległy się głośne westchnienia, krzyki a w górę powędrowały dziesiątki transparentów z imieniem piosenkarza.

Część z tych banerów została wykonana własnoręcznie – głównie przez przedstawicieli lokalnych fanklubów artysty. Pozostałe jednak zostały dostarczone na miejsce przez Pułkownika Parkera i jego ludzi, którzy zaopatrzyli wielbicieli także w wiele innych promocyjnych gadżetów, m.in plakaty, przypinki do bluzek, kotyliony, kapelusze a nawet spódnice. Wszystkie te produkty łączyła jedna rzecz – imię Elvisa lub jego zdjęcie umieszczone w najbardziej widocznym miejscu.

Elvis, choć przebywał w tym dniu w Nowym Jorku, nie pojawił się na Times Square. Kilka ulic dalej – na Broadwayu, przygotowywał się bowiem do swojego kolejnego występu w programie Eda Sullivana. 

Show kręcony był w usytuowanym przy 109 West 39th Street teatrze Maxine Elliot (Maxine Elliot Theater). I tam też, po zakończeniu ceremonii odsłonięcia kartonowej figury, przeniosła się spora część fanów. 

Występując przed kamerami Elvis ponownie wykonał „Love Me Tender”. Tym razem jednak utwór zapowiedział sam gospodarz, Ed Sullivan, który wrócił do prowadzenia swojego programu po sierpniowym wypadku samochodowym. „Teraz Elvis zaśpiewa dla was piosenkę tytułową ze swojego nowego filmu zrealizowanego przez 20th Century Fox„, próbował wyjaśniać prowadzący przedzierając się przez tumult braw i histerycznych krzyków dobiegających z sali. „Natomiast później wieczorem, chciałbym żebyście poznali Roberta Webba, który wyreżyserował ten film. Teraz wróćmy jednak do piosenki, która pochodzi z filmu 'Love Me Tender’, opowiadającym o powrocie trzech braci ze służby w armii konfederackiej. On (w tym miejscu Sullivan wskazał na stojącego obok Elvisa, przyp. autor) jest młodszym z braci, który pozostał w domu a ten utwór śpiewa dla swojej matki i młodej żony. Oto 'Love Me Tender’„.

Na zakończenie swojego występu (tuż po wykonaniu trwającej ponad trzy minuty wersji „Hound Dog”), żegnając się już z widzami, Presley wrócił jeszcze na moment do tematu swojego pierwszego filmu. „Chciałbym wam powiedzieć, że w Święto Dziękczynienia ukaże się chyba nasz nowy film, jakrównież, że w styczniu ponownie spotkamy się z Panem Sullivanem„, mówił.

(zdjęcie z 28 października 1956: Michael Ochs)

CDN.

CZĘŚĆ 1 CZĘŚĆ 2  CZEŚĆ 3 CZĘŚĆ 4 CZĘŚĆ 5 CZĘŚĆ 6 CZĘŚĆ 7 CZĘŚĆ 8 CZĘŚĆ 9 CZĘŚĆ 10 CZĘŚĆ 11 CZĘŚĆ 12

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /home/elvispro/domains/elvispromisedland.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-auto-translate-free/classes/class-wp-translatorea-connector.php on line 29